Je americká ekonomika v recesi?

Klíčové body

Zdroj: Depositphotos

Guvernér Fedu Powell v Jackson Hole uvedl, že nastal čas na snížení sazeb: „Směr vývoje je jasný, načasování a tempo snižování sazeb bude záviset na příchozích údajích, vývoji výhledu a rovnováze rizik.“ Finanční trh očekává snížení sazeb o 100 bazických bodů do konce roku, v září pak očekává s pravděpodobností 62 % snížení o 25 bodů a s pravděpodobností 38 % snížení o 50 bodů. Je americká ekonomika v recesi?

Jedním z indikátorů recese je tzv. Sahmovo pravidlo. Jde o rozdíl mezi průměrem nezaměstnanosti za poslední tři měsíce a minimem za posledních 12 měsíců. V minulosti v USA toto pravidlo dokázalo spolehlivě identifikovat recesi. Otázkou je, kdy ta recese byla. V polovině případů ji identifikoval se zpožděním. Nicméně na rozdíl od jiných států, historie říká, že v USA funguje relativně dobře. Takže trh práce říká, že USA je v recesi. Něco podobného slyšíme už delší dobu od výnosové křivky.

Zdroj: Refinitiv, Ceska spořitelna Research

Economist se ptá, co to znamená pro finanční trhy, respektive pro investory. Analýza Thomase Philipse kombinuje míru nezaměstnanosti a výnosovou křivku. Jeho pravidlo mělo od roku 1960 pouze dva falešné poplachy a naznačuje, že recese v USA začala v červenci letošního roku. Jeho analýza ale také ukazuje, znalost těchto pravidel není tak dobrá pro investice. Pokud by měnil své akciové portfolio podle toho, zda pravidlo naznačuje recesi, tak by většinou prodělal v porovnání se strategií držením akcií po celou dobu. Mimo jiné už jen proto, že finanční trhy nečekají, až nějaké pravidlo nebo indikátor dosáhne nějaké úrovně.

Zdroj: The Economist

Problémem pro pravidla, která koukají do minulosti, jsou i data a změna chování. Například Goldman Sachs ukazuje, že část nárůstu nezaměstnanosti souvisí s boomem imigrace. Bez toho by Sahmovo pravidlo nebylo spuštěno. Jinými slovy, podmínka ceteris paribus je narušena.

Zdroj: Bloomberg

Dále, možná jste slyšeli, že jejich staťák revidoval své odhady růstu počtu pracovních míst za posledních dvanáct měsíců a nové odhady jsou o 818 000 nižší než ty předchozí. To je slušná revize, která by mohla přiživit šanci na recesi. Nicméně je potřeba uvést, že to neznamená, že 818 000 Američanů přišlo o práci.

Počet nových pracovních míst je tzv. čistý = je to počet nově vytvořených pracovních míst minus počet starých pracovních míst, která zanikla. Pokud tedy ekonomika přidá 200 000 pracovních míst za měsíc, znamená to, že v tomto měsíci je o 200 000 pracovních míst více než minulý měsíc.

Počet obyvatel USA v současné době roste tempem přibližně 145 000 měsíčně. Aby tedy ekonomika udržela krok s růstem populace, musí každý měsíc vytvořit přibližně 145 tisíc nových pracovních míst. I po nových revizích od dubna 2023 do března 2024 bylo vytvořené cca 174 tisíc pracovních míst měsíčně. Jinými slovy, země přidává právě tolik pracovních míst, aby zabránila růstu počtu nezaměstnaných. Takže vlastně funguje velmi slušně.

Zdroj: BLS, Indeed

Dále, nezaměstnanost roste. Více než polovina nárůstu za poslední tři měsíce byla způsobena ztrátou zaměstnání. 40 % nárůstu bylo ale způsobeno tím, že lidmi, kteří na trh práce vstoupili. Ať už nově (například imigrace) nebo znovu vstoupili, což znamená, že znovu začali hledat práci. Jinými slovy. Jinými slovy, minulá zkušenost s trhem práce v USA naznačuje recesi. Detailní analýza ale ukazuje, že tomu tak nemusí být. Nicméně to neznamená, že by Fed neměl snižovat sazby. Naopak. Inflace i růst ukazuje, že Fed je ve snižování sazeb ve zpoždění.

Zdroj: Česká spořitelna, Bloomberg, Reuters, BLS, Indeed, The Economist

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter