Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Je Glencore opravdu za vodou?

Anglicko-švýcarský těžařský gigant Glencore má za sebou perný týden. V pondělí jeho akcie klesly o 29 % v důsledku obav plynoucích z úvěrové situace společnosti. Datová firma Investec ve své studii totiž poukázala na fakt, že je Glencore těžce zadlužen. To by pak v souvislosti s propadem cen komodit mohlo vyústit až v „totálnímu umazání veškeré hodnoty akcií,“ a tedy i celé společnosti, tvrdí tým Investecu.

Vedení těžařské firmy na to okamžitě zareagovalo. Ve svém oficiálním vyjádření veškerá nařčení dementovalo a naopak investiční publikum ubezpečilo o dostatečné provozní i finanční robustnosti celé firmy. Během týdne pak firma vyrukovala s informací ohledně dispozice zhruba 50 miliard dolarů od více jak 70 věřitelům které získá prostřednictvím sjednaných úvěrových linek.

I přes všechna chlácholení datová společnost Investec se drží své původní analýzy. Jeremy Wrathall, šéf komoditního oddělení firmy, je přesvědčen, že argumentace Glencoru ohledně toho, že má dobré vztahy s bankami, které jsou stále ochotny půjčovat, ho rozhodně nijak nepřesvědčí.

„V jiných situacích jsme byli svědky toho, jak banky ztratily důvěru vůči svým dlužníkům doslova ve vteřině. Vedení Glencoru by mělo mít na mysli především to, že mu banky mohou přestat věřit ze dne na den. Sice se tak ještě nestalo, avšak pokud budou komodity padat stejným tempem, uvidíme, co bude dál,“ přepisuje Wrathallova slova server CNBC.

Tento problém je pozorován především v případě firem, které se v době levných půjček silně zadlužily a dnes, když je vidina vyšších sazeb čím dál tím víc jasnější, se začínají potýkat s problémy se splácením. „Glencore se zdá být společností, na kterou se každý soustředí, obzvláště pokud se zaměříte na její expozici ve swapech úvěrového selhání,“ míní Wrathall.

Jak se Glencore brání?

Vedení Glencoru se brání zuby nehty. Vyjma zdůraznění úvěrových linek také přislíbilo omezit své čisté dluhy ze 30 miliard dolarů, které reportovala v červenci, na 24 miliard, které získá  například prodej dvou dolů v Peru. Blízký zdroj vedení, který si přál zůstat v anonymitě, pak uvedl, že firma ještě uskuteční více jak miliardový deal s nejmenovaným partnerem.

Ve hře je i prodej zemědělských aktiv, které má těžař ve svém portfoliu. Dle očekávání by tento krok měl přinést dalších několik miliard dolarů, které by měly dle anonymního zdroje přijít od více jak jednoho z nejmenovaných státních fondů. Tento obchod se však neučiní dříve jak začátkem příštího roku.

Wrathall je však přesvědčen, že tato opatření jsou dvousečná a mohou být poměrně bolestivá. „Je v pořádku ubezpečit investory, že dluhy budou splaceny prodejem aktiv. Jakmile se jich však forma zbaví, přijde zároveň o vzácný zdroj zisků.,“ je přesvědčen šéf komoditního oddělení.

Pravděpodobně by nepomohl ani příslib odkoupení Glencoru jinou firmou, například Rio Tinto. Již před rokem se objevily náznaky této fúze v hodnotě 150 miliard dolarů, avšak prozatím bez výsledku. Hlavní vinou je dle Wrathalla fakt, že Rio Tinto si zakládá na fungování s nízkými operačními náklady, čemuž činnost Glencoru rozhodně neodpovídá.

 

Newsletter