Je momentální nízká volatilita zlata předzvěstí nového trendu?

V posledních dvou měsících jsme svědky nebývale nízké volatility ceny zlata. Minulý týden si zlato připsalo jen mírnou ztrátu, která byla způsobena jak posílením dolaru tak i uzavřením dlouhých pozic investorů před víkendem. „Zlato obchoduje ve velmi omezeném cenovém rozsahu, ale je možné, že s rozuzlením voleb na Ukrajině budeme svědky výrazného posunu v nadcházejících dnech,“ uvedl v poznámce analytik FCStone. Kov, jehož hodnota díky konfliktu na Ukrajině výrazně rostla, si za letošní rok připisuje 7 procent, přičemž v jednu dobu to bylo již 14 procent (březnová maxima). Ruský prezident Vladimir Putin v pátek řekl, že jeho země tíhne po lepších vztazích se Západem. Jeho náměstek ministra obrany uvedl, že Rusko plánuje stáhnout všechny ruské jednotky ze hraničních oblastí s Ukrajinou zpět do vnitrozemí během několika následujících dní, což je krok který by měl zmírnit napětí. Zmírnění napětí na Ukrajině nahrává potenciálnímu odlivu kapitálu z bezpečného přístavu zlata, což by zcela jistě tlačilo jeho cenu dolů.

Co se týče technické analýzy, pohyb ceny zlata, jak už bylo řečeno, vykazuje v posledních týdnech téměř nulovou volatilitu. Cena zlata momentálně kulminuje mezi vytyčenou hranicí ukázkové trojúhelníkové formace, přičemž její rezistenční hranice se nachází na 1300 USD za unci, a hranice supportu na 1275 USD. Zatímco toto období klidu může trvat ještě pár týdnů, je pravděpodobné, že na něj budeme vzpomínat jako na období klidu před bouří. V posledním desetiletí, pokaždé, když se 50ti a 200denní klouzavé průměry začaly dostávat blízko sebe, následoval zcela markantní pohyb ceny, ať už se jednalo o nárůst nebo propad. (2005, 2007, 2012, 2013). Momentální nerozhodnost je navíc umocňována Fibbonaciho retracement 50,00, předchozího tříměsíčního trendu, který se nachází na hranici 1287,21.

Je otázkou, jakým směrem se cena zlata vydá. Co je však téměř jisté, je to, že nízká volatilita, které jsme momentálně svědky, nemůže pokračovat donekonečna a že následující větší pohyb ceny by měl být pro budoucí vývoj ceny zásadní tím, že by mohl dát za vznik novému trendu.

Osobně v tomto rozpoložení vidím velký potenciál pro spekulaci. Přestože nelze s jistotou předpovědět budoucí směr tohoto trendu, vzhledem k vývoji na Ukrajině a pokračujícímu růstu amerických indexů, které jsou v záporné korelaci se zlatem, situace nahrává spekulaci na pokles. Těm, kterým se momentální situace zdá být natolik nejasná, že upřednostňují počkat na zásadnější pohyb, bych doporučil zadat dva čekající příkazy, a sice – buy stop if bid order a sell stop if bid order. První z nich (long spekulace zobchodovaná v momentě, kdy cena vystoupá na určenou hranici) bych umístil nad hranicí 1310 USD a druhý z nich pod hranici 1280 (short spekulace zobchodovaná v momentě, kdy cena klesne pod určitou hranici). U obou z nich bych zvolil stop-loss na hranici 1295. Tímto způsobem spekulujeme jak na potenciální pohyb směrem nahoru, tak na potenciál propadu, tudíž budeme schopni zachytit případný začátek nového trendu. TP bych v obou případech nechal volný, s tím že potenciál propadu či růstu je v tomto případě dlouhodobějšího rázu. Přestože je možné, že se cena po protnutí jedné z námi vytyčených hranic vrátí zpět k hranici stop-lossu, potenciál zachycení nově formovaného trendu nám dává velice výhodné risk/reward ratio.

Newsletter