Je trh s dluhopisy odtržen od ekonomické reality?

Propast mezi investory, ať už spekulujícími na vzrůst, či pokles cen amerických vládních dluhopisů, se nikdy nerozšiřovala tak rychle jako nyní. Podle průzkumu JPMorgan Chase & Co. počet investorů s radikálnějšími názory roste. Jinými slovy, investoři spíše sází na zisky nebo ztráty amerických dluhopisů, než aby zastávali neutrální názor. Počet agresivnějších investorů se letos téměř zdvojnásobil na 51 procent.

Výnosy z amerických vládních dluhopisů se nyní nachází na historických minimech a podle některých analytiků by se mohly dostat až na úroveň trvale nízko-úročených japonských dluhopisů. Jeremy O‘ Friel, generální ředitel Belmont Investments uvádí, že USA, Japonsko a Německo – tedy státy, u kterých je nepravděpodobné, že by se v následujících deseti letech dostaly do platební neschopnosti – udrží úrokové sazby na nule ještě další dva až tři roky. Pokud se rizikové faktory u těchto zemí nezmění, „není důvod, proč by americké a německé státní dluhopisy nemohly klesnout na úroveň těch japonských,“ uvedl O’Friel, podle něhož investice do dluhopisů nepředstavuje nikterak větší riziko, než svěřit finance do rukou průměrné banky. „Podle mého názoru je těchto 2,5 procenta lepší než-li ‚nic‘. Výnosy z dluhopisů se mohou zdát až překvapivě nízké, ale myslím, že klesnou ještě níže,“ sdělil CNBC.

Zatímco mnozí analytici očekávají růst výnosů amerických státních dluhopisů v důsledku snižování objemu nákupu Federálního rezervního systému, ty minulý měsíc klesly na úroveň 2,44 procenta z lednových zhruba 3 procent. Jsou přesto stále značně nad výnosy desetiletých japonských státních obligací, které v lednu uvízly pod hodnotou 0,65 procenta a od poloviny roku 2012 nebyly obchodovány s vyšším než 1procentním výnosem. Obdobně je tomu i v Německu, kde výnosy vládních obligací nedosáhly od září na více jak 2procentní výnos.

Očekávání dalšího poklesu výnosů dluhopisů na úroveň Japonska však není širokým konsensem, i s přihlédnutím k tomu, že obě ekonomiky mají odlišné růstové trajektorie. „Japonská ekonomika se během dvaceti let nikdy stoprocentně nezotavila a klopýtá dál, zatímco americká ekonomika se nadále zotavuje,“ uvádí Mark Metthews, vedoucí výzkumu pro region Asie společnosti Julius Baer, i s odvoláním na údaje o zaměstnanosti z minulého týdne. V květnu v USA přibylo 217.000 pracovních míst (mimo zemědělství), v souladu s mírou nezaměstnanosti 6,3 procenta.

Podle O’Friela se americká ekonomika teprve dostává k bodu zvratu. Přibližuje se tak k úrovni před finanční krizí, nicméně stále zaostává, zahrneme-li tříprocentní růst populace. „Stále nám do úplného zotavení chybí 7-9 milionů pracovních míst,“ uvedl. V případě Japonska bude posun ze třetího místa na původní druhé místo nejsilnější ekonomiky na světě komplikovaný, vzhledem k faktorům, jako je klesající počet obyvatel či pomalejší růst produktivity země.

Podle Bloomberg U.S. Treasury Bond Indexu je letošní návratnost na amerických vládních dluhopisech 2,81 procenta, nejvyšší od roku 2010, popoháněna kromě nerovnoměrného růstu pracovních míst také slabými inflačními tlaky. A konflikt na Ukrajině zajistil americkým dluhopisům také jistou popularitu. Vývoj tak vyvrátil předpovědi většiny prognostiků, kteří předvídali ztráty tlačící výnosy výš, zatímco Fed postupně snižuje svůj pravidelný měsíční 85miliardový program a pětiletá americká expanze konečně vezme za své. Pro porovnání, v každé ze tří předchozích vln QE dosáhly výnosy na desetiletých obligacích v průměru více jak 4 procent, uvádí společnost Bloomberg.

Robert Tipp, hlavní investiční stratég v Prudential Financial, uvedl v rozhovoru, že výnosy by mohly nadále zůstat nízko kvůli nevýraznému růstu americké ekonomiky, která v prvním čtvrtletí zaznamenala pokles, což znamená, že inflace nebude dostatečně velká, aby přinutila Fed ke zvýšení úrokových sazeb. Fed drží referenční sazbu blízko nuly od roku 2008 a sazba by měla nadále zůstat pod dvěma procenty až do března roku 2017. Jedním z důvodů, proč ona klíčová míra inflace nedosáhla svého dvouprocentního cíle již v období po sobě jdoucích 24 měsíců, má na svědomí pomalejší růst mezd. Hodinová mzda se zvýšila v průměru o 2,1 procenta od konce recese, což je podle Bureau of Labor Statistics o jeden procentní bod méně než během předešlé expanze.

Evropská centrální banka minulý týden představila bezprecedentní balík stimulačních opatření zahrnující rozhodnutí o snížení depozitní sazby na -0,1 procenta, díky němuž se státní dluhopisy jeví atraktivnějšími. Desetileté americké obligace vynáší o 1,23 procentního bodu více než státní německé dluhopisy, což je největší rozdíl od roku 1999. Italské a španělské výnosy dluhopisů skončily poprvé za tento měsíc pod třemi procenty, zatímco výnosy z francouzských obligací spadly minulý týden na historické minimum 1,656 procenta.

„Investoři jsou příliš klidní a neuvědomují si, jak moc výnosy klesly z historických průměrů,“ uvedl David Rosenberg, hlavní ekonom v Gluskin Sheff & Associates. Rosenberg předpovídá, že americké spotřebitelské ceny by mohly dosáhnout tří procent v následujících 12 až 24 měsících. Index spotřebitelských cen vzrostl v dubnu oproti předchozímu roku o dvě procenta, což je nejvíce od července 2013.

„Trh s dluhopisy je jaksi odtržen od ekonomické reality,“ řekl Rosenberg. Úroveň zaměstnanosti se v květnu dostala nad svůj předkrizový vrchol, míra nezaměstnanosti je na úrovni svého šestiletého minima a ekonomika má podle prognostiků příští rok expandovat o 3,1 procenta, což je nejrychlejší tempo za poslední dekádu. Představa, že výnosy, které po půl století před úvěrovou krizí neklesly pod 3 procenta, by mohly zůstat takto nízko, je v rozporu s Farrellovými pravidly, která stanovují, že trhy se vrací ke svým dlouhodobým průměrům.

Newsletter