Pondělí se nechvalně zapíše do dějin jako den, kdy se index Dow Jones zhroutil o nejvíc bodů. Společně s největším propadem ropy od roku 1991, druhou nejvyšší sázkou na strach za posledních 30 let a historicky nejnižšími výnosy desetiletých amerických dluhopisů jde už nyní o den, na který se jen tak nezapomene.
Pravda, počítat absolutní počet bodů, o které spadl Dow Jones, není úplně fér. I když odepsal 2013 bodů, v procentech šlo jen o jeden z nejhorších propadů. Více než 7 % naposledy ztratil Dow Jones v roce 2008 během poslední velké recese.
Do toho všeho strach z nízké poptávky po ropě a ze začínající cenové války v OPECu strhl cenu ropy o neuvěřitelných 24 %. Brent se na konci dne prodával o téměř 11 dolarů za barel levněji až na 34,36 dolarech. Goldman Sachs dokonce odhadují, že by se ropa mohla dostat krátkodobě až blízko 20 dolarům. V takovém případě by se černá komodita mohla dostat na ceny roku 2011 a po započtení inflace dokonce na minimum v celé známé historii.
To vše se samozřejmě projevilo na indexu volatility (VIX). Lidé na zvýšenou volatilitu sázeli tolik, že index vyrostl za jediný den o 30 %. Index, kterému je také přezdíváno index strachu, vyskočil na nejvyšší hodnotu od poslední krize. Připomeňme, že ještě na začátku roku byl na 12 bodech a nyní se vyšplhal nad 54. Naposledy a jedinkrát ve své historii byl takto vysoko po pádu Lehman Brothers v roce 2008.
Z dalších a více standardních zpráv včera zveřejnilo Německo výsledky průmyslu, které meziměsíčně významně zrychlilo na 3 %. Také německé dluhopisy klesaly na výnosech a pětiletý dluhopis se poprvé v dějinách dostal pod jedno procento. Index Sentix investiční nálady nepřekvapivě za březen klesl, ale mnohem více, než se čekalo. Z 5,2 bodů se propadl oproti očekávaným -11,4 až na -17,1 bodů.
Ve smršti špatných zpráv ze zahraničí snadno zapadlo překvapivé další snížení nezaměstnanosti v České republice z 3,1 na 3 %. Nezaměstnanost v únoru i přes vyostřující se situaci na světových trzích mírně poklesla a pravděpodobně naráží na své minimum.
Se zajímavým komentářem přišla ING, která odhaduje, že trvale nízké ceny ropy by zpomalily českou inflaci až na 2,6 %. Jinými slovy, ropa by zvýšila pravděpodobnost snižování úrokových sazeb České národní banky, která by se mohla bránit střednědobým protiinflačním rizikům, jakkoliv by byla současná inflace stále nad cílem.
Výhled pro dnešní den
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1368 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1408 do 1,1502 EURUSD.*
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,51 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,43 až 25,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,16 až 22,35 USDCZK.*
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.