„Ještě lepší, než jsme čekali“. Nový iPhone jde prý na dračku

Akcie Applu dnes rostou o bezmála dvě procenta po zprávě, že společnost má našlápnuto k dalšímu rekordu. Poté, co minulý týden na sledované konferenci ukázala světu nové dva modely svého vlajkového produktu iPhone, zákazníci by jí opět „utrhali ruce“. A, alespoň podle prvních indikací, i tentokrát by prodeje chytrého telefonu s nakousnutým jablkem měly trumfnout úspěch předchozí verze.

„Reakce zákazníků na iPhone 6s a iPhone 6s Plus jsou mimořádně pozitivní a předobjednávky v uplynulém víkendu byly velmi silné po celém světě. Jsme na cestě k tomu, aby prodej za první víkend překonal loňských 10 milionů kusů,“ zní vyjádření Applu. Zbývá než (ne)věřit, jelikož svůj komentář tentokrát firma nepodpořila žádnými konkrétními čísly.

Nový iPhone, tablet i AppleTV. Směr akciím ale ukázala ropa

„Jak mohli mnozí zákazníci zaznamenat, online poptávka po verzi iPhone 6s Plus je výjimečně silná, a to tak, že překonala naše vlastní odhady pro období předobjednávek,“ dodal Apple. Obě nové verze telefonů půjdou do prodeje v amerických kamenných obchodech příští pátek 25. září. Tzv. období předobjednávek trvá od 12. do 24. září a je delší oproti loňskému roku, kdy Apple uváděl na trh iPhone 6 a iPhone 6 Plus (12. až 18. září). Podle analytiků odpovídajících v průzkumu Reuters dosáhne počet objednaných přístrojů v tomto období letos 4,5 milionu kusů, což by bylo o 500 tisíc více než loni.

První odhady tak nepotvrzují očekávání, že prodeje klíčového produktu Applu by mohly zpomalit po rekordním prvním „šestkovém“ modelu, který představoval přelom co do velikosti displeje. Tržby z prodeje iPhonů ve druhém čtvrtletí kalendářního roku (tj. ve třetí čtvrtině fiskálního roku) meziročně vzrostly o 59 procent a pokryly 63 procent celkových tržeb. Apple v minulém čtvrtletí prodal 47,5 milionu přístrojů.

Výroba zřejmě jede na plné obrátky. Podle blogu iPhone Inventory Tracker je čekací doba na největší iPhone 6s Plus celosvětově tři až čtyři týdny, u modelu 6s si nejdéle počkají zákazníci v Číně, a to dva až tři týdny. Apple si nicméně nenechal v prohlášení ujít příležitost, ujistit trh, že k naplnění poptávky dělá, co může.

Hlavním „tahákem“ nových telefonů je displej rozlišující sílu dotyku (zvaný „Peek and Pop“) a rám ze silnějšího hliníku, který má umlčet kritiku předchozího modelu, jemuž hrozilo ohnutí.

Apple neoslnil, tedy zklamal. Akcie -8 %

Newsletter