Jiří Rusnok: Přijetí novely zákona o ČNB je ohroženo

Přijetí novely zákona o České národní bance je ohroženo. To je vidět jednoznačně, je snaha oddalovat přijetí pod hesly „Nemůžeme omezit přístup k hypotékám pro naše voliče“. Pro server Roklen24 to dnes řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Na osudu novely zákona o ČNB, který primárně směřuje k ukotvení do legislativy nástrojů makroobezřetnostní politiky čili politiky zajišťující finanční stabilitu, se podle guvernéra podílí ani ne tak akutní momentální politická turbulence kolem demise vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), jako blížící se volby.

„My jsme toto museli bohužel konstatovat už při prvních jednáních v parlamentu, kdy o akutní fázi krize nebylo vůbec ponětí. Bohužel jsme se ocitli v horké fázi předvolební kampaně, kdy se ve Sněmovně akcentují poněkud více, řekl bych, jisté populistické postoje, než se akcentují normálně,“ řekl serveru Rusnok.

„My to považujeme za velmi nešťastné, protože se tím skutečně ohrožuje naše možnost vykonávat efektivně to, co je nám svěřeno. To znamená politiku finanční stability. Tu my neděláme proto, že chceme někomu dělat nepříjemnosti, ať už bankám, nebo klientům,“ dodal Rusnok.

Připomněl, že centrální banka dělá tuto politiku proto, aby se do budoucna vyhnula krizím, protože u všech finančních krizí posledních desítek let ve světě stály právě nezvládnuté záležitosti na realitním trhu a s financováním s tím spojené, jdoucí samozřejmě přes bankovní sektor. „Uvědomme si, že hypotéky u nás tvoří více než 50 procent veškerého úvěrového trhu. To není žádný marginální okrajový trh nebo část úvěrového trhu,“ konstatoval.

Tyto věci jsou podle Rusnoka vážné. Nyní jsou ale bohužel většinově podceňovány. „Nezbude nám nic jiného, než důsledněji vymáhat to, co zatím řídíme pomocí doporučení, která pro tuto oblast máme a která používáme. Budeme se samozřejmě po nové zprávě finanční stability zabývat případnými dalšími kroky v oblasti kapitálových přirážek, pokud bychom to vyhodnotili jako nutné, možná budeme muset jít tímto směrem,“ uvedl guvernér s tím, že to není nejšťastnější, protože je to skutečně nástroj, který je mnohem hlubší. Zasahuje celý úvěrový trh, čili i těch méně než 50 procent, které nespadají do oblasti, zjednodušeně řečeno, hypoték.

Od loňského října platí doporučení ČNB, podle kterého by banky neměly poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit stanovený centrální bankou pro výši hypotéky klesne od dubna na 90 procent. Novela také ruší omezení pro operace mezi ČNB a dalšími bankami. Platná předloha omezuje splatnost operací ČNB s bankami na tři měsíce a předpokládá, že centrální banka usměrňuje fungování pouze na peněžním trhu. To je trh, kde se obchoduje s finančními instrumenty se splatností do jednoho roku. Nově se zavádí pravidlo, že ČNB je oprávněna k plnění svých úkolů obchodovat na finančním trhu. Bude k tomu také smět založit dceřinou společnost.

 

„Trváme na svých návrzích. Jsou to návrhy zcela v souladu s tím, co nám doporučuje Evropský výbor pro systémová rizika, s tím co se děje v řadě dalších zemích,“ uvedl Rusnok. Dodal, že podobný návrh je dnes těsně před schválením v Bundestagu. Řada zemí už podobné návrhy ve své legislativě má zapracovány. „My to budeme dále prosazovat. Víme, že to nebude snadné, protože se to týká rovněž zájmů různých zprostředkovatelských entit, které na jakémkoliv zastavení boomu na trhu hypoték nemají zájem,“ řekl serveru Roklen24 guvernér. 

Newsletter