JPMorgan pozitivně odstartovala výsledkovou sezonu

Největší americká banka JPMorgan Chase & Co dnes zahájila výsledkovou sezonu amerického bankovního sektoru. Za loňské čtvrté čtvrtletí vykázala zisk na akcii 1,40 dolaru při očekávání 1,27 USD. Rok 2015 byl pro banku rekordní.

Zisk banky ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostl meziročně o desetinu na 5,43 miliardy dolarů, neboli 1,32 dolaru na akcii. O rok dříve to bylo 1,19 dolaru na akcii. „Rok 2015 byl pro podnik dalším rekordním rokem,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel banky Jamie Dimon, který zároveň upozornil na silný růst objemu úvěrů i jejich kvality.​

JPMorgan je prvním velkým finančním ústavem ve Spojených státech, který zveřejnil hospodářské výsledky po prosincovém zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). Vyšší úroky jsou obvykle pro komerční banky příznivé, protože jim umožňují zdražovat úvěry.

JP Morgan: Lidé zbytečně moc přemýšlejí

JP Morgan za poslední tři měsíce loňského roku utržila 23,7 miliardy dolarů, což představuje nárůst o procento. Překonala tak odhady analytiků.

V celém loňském roce se zisk banky vyšplhal na rekordních 24,4 miliardy dolarů. „Firmy generovaly silný růst úvěrů a jejich úvěrové kvality, s výjimkou některých problémů v oblasti energetiky. Spotřebitelský byznys dál shromažďuje vklady a předhání průmysl,“ dodal Dimon.

Akcie banky v premarketu odpověděly růstem o 1,5 procenta.

Pro americké banky, stejně jako ostatní světové banky, byl loňský rok obtížný. Důvodem byly klesající ceny ropy a obavy ze zpomalení růstu čínské ekonomiky. To přispělo k menší poptávce na globálních úvěrových trzích, což investory odrazovalo od velkých vkladů.

Velká bankovní příručka roku 2016

Newsletter