Jsme na tom hůř, ale ulevilo se nám. Americký prezident Donald Trump předvedl celní otočku, kterou zachránil trhy před dalším poklesem. Na Čínu, která si dovolila vzdorovat, bylo uvaleno clo 125 %. U zbytku světa byla ohlášena 90denní pauza recipročních cel, která byla na tu dobu snížena na 10 %. Jaké ponaučení si z Trumpovy strategie odnášíme?
Agentura Bloomberg upozornila, že i přes Trumpovo včerejší rozhodnutí dosahují průměrná americká cla vyšších hodnot. Důvodem je fakt, že Čína do USA dováží mnohem více spotřebitelského zboží než ostatní země. Právě to je spolu s kapitálovými statky mimo automobilový sektor pod největší celní zátěží.
We calculated that post Trump “put” today, the tariff mix is actually worse —China exports more consumer goods to US than other countries, so boosting that (to 125%) relative to others will boost the hit to consumption goods. pic.twitter.com/Yw9QIgcXqG
— Anna Wong (@AnnaEconomist) April 9, 2025
Cla jsou tedy i přes pauzu vyšší, otázkou je, jakým stylem se propíšou do cen. První náznaky bychom mohli vidět už dnes, kdy bude zveřejněna americká inflace za březen. Ta by měla obsahovat potenciální dopady zvýšení cel na Čínu a vyšší cla na ocel a hliník.
For tomorrow’s CPI, it covers the 20 ppt increase in tariffs on China in Feb and Mar (amd steel and alum).
The categories we will be scrutinizing for pass through will in the CPI will be: recreational items, electronics, communication (phones), apparels, kitchen appliance,… pic.twitter.com/qOMPGgxMrb
— Anna Wong (@AnnaEconomist) April 10, 2025
Ze včerejší reakce trhů vidíme, že celní pauza doručila úlevu. U akcií jsme však stále pod úrovněmi ze Dne osvobození, kdy byla oznámena reciproční cla. Výnosy u amerických státní dluhopisů jsou vyšší, byť dnes ráno pozorujeme silnější poptávku zejména po delších splatnostech.
Kdybychom měli vypíchnout, co jsme si mohli z posledních dní odnést za zkušenosti, napadá nás následující:
- Krátkodobá proinflační rizika dokáže trh přehlédnout, zajímá ho ekonomický růst a jeho výhled.
- O to větší je riziko tržní volatility, pokud se zhoršení měkkých dat propíše do tvrdých.
- Trhy teď budou od Trumpa očekávat stejnou strategii jako mezi dneškem a Dnem osvobození. Pokud očekávání nebudou vyplněna, počítejme se zvýšenou volatilitou.
- Dluhopisový trh ukázal citlivé místo, což je dlouhý konec výnosové křivky. Jestli to byl on, kdo včera určoval směr Trumpovy strategie, pomyslný výnosový strop je 5 % u třicetileté splatnosti. Klíčovým prvkem ale ve výsledku bude síla pohybu výnosů v čase.
- Trump svou politikou doručuje to, co nemá trh rád, a to je nejistota a nepředvídatelnost. Ty se s delší dobou o to víc propíšou do bodu 2, klidně v kombinaci se scénářem z bodu 3.
Včerejší obrat trhů byl jeden z nejsilnějších v historii. Předpokladem je, že reciproční cla byla představena jako strop. Pokud se ostatní země nebudou chovat jako Čína, existuje potenciál lepšího výsledku vyjednávání. Primárně si pamatujme, co pohyby nahoru a dolu způsobilo. Ještě o tom uslyšíme…
Dolar po oznámení celní pauzy zpevnil pod 1,1000 za euro. Pozitivně reagovaly měny regionu, včetně koruny. Ta zpevnila pod 25,10 za euro, proti dolaru se obchoduje pod 22,90.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0981 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0957 do 1,1106 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,05 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,82 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,97 až 25,15 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,63 do 22,93 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo