Jsou dluhopisy opravdu méně rizikové?

Tvrzení o tom, že jsou státní dluhopisy méně volatilní než akcie, se již stalo investičním axiomem. Jak ale ukazuje studie Patricka Ruddena zveřejněná na serveru AllianceBernstein Blog, vždy záleží na úhlu pohledu. Podle dosažených výsledků jsou příjmy z akcií ve skutečnosti mnohem méně volatilní než je tomu v případě státních dluhopisů.

Čínský výprodej: rizikové bondy jako kolaterál končí

Podle dat zveřejněných v knize Elroye Dimsona, Paula Marshe a Mika Stauntona nazvané Triumf optimistů: 101 let investičních výnosů se roční volatilita akcií pohybuje zhruba na 17 %, zatímco v případě dluhopisů „pouze“ na 8 %. Ukazuje to analýza za období 1900 až 2000, která byla provedena na Londýnské škole ekonomie a politických věd (LSE). Tento výsledek tak potvrzuje běžné přesvědčení, že jsou akcie rizikovější než státní dluhopisy.

Patrick Rudden však přichází s širším pohledem na věc. Pokud v rámci analýzy pracujeme s výnosy očištěnými o inflaci, které navíc rozdělíme na příspěvek zhodnocení kapitálu a příspěvek dividendových výnosů, výsledek je přesně opačný. Ukazuje se, že během minulého století byly ceny akcií, reprezentované zhodnocením kapitálu, mnohem citlivější, zatímco dividendové výnosy si udržely vesměs stabilní úroveň (viz. Graf č.1).

Porovnání reálných výnosů státních dluhopisů s dividendovými výnosy akcií během stejného období pak ukazuje, že dluhopisům se nejvíce dařilo během 80. a 90. let minulého století, kdy klesaly jak sazby, tak i inflace. Naopak v době, kdy cenová hladina a sazby rostly, se výnosy státních dluhopisů dostaly do záporu. V případě akcií se reálné dividendové výnosy vždy pohybovaly na plusových úrovních (viz. Graf č.2). Ukazuje se tak, že v případě dlouhodobého časového rámce nejsou akcie o tolik rizikovější ve srovnání se státními dluhopisy.

Draghi čeká oživující rok 2015, jmenuje rizika

Proč je toto pozorování důležité? Většina investorů drží aktiva, jelikož má souběžně s nimi i závazky. Ty pak mají podobu pravidelných inflací indexovaných plateb, které jsou uskutečňovány po dobu několika let. K tomu, aby byly tyto platby skutečně prováděny, je potřeba vlastnit aktiva, která budou poskytovat pravidelné reálné příjmy. V podstatě se nejedná o nic jiného, než o účetní princip každé bilance, kde se aktiva rovnají závazkům.

Přesvědčení o tom, že jsou akcie mnohem citlivější než státní dluhopisy, je jedním z hlavních důvodů, proč se investoři nechtějí spolehnout na akcie jako na spolehlivý zdroj příjmů. Proto se ty nejkonzervativnější z nich zaměřují pouze na dluhopisy. Jak je však vidět, tak z dlouhodobého hlediska je situace přesně opačná. Patrick Rudden však závěrem své studie doporučuje nezaměřovat se pouze na jeden druh cenných papírů. Podle jeho šetření je nejlepší volbou vytvořit si portfolio jak z akcií, tak i z dluhopisů. Korelace mezi oběma instrumenty není totiž zcela perfektní.

Ruská aktiva – riziko, nebo investiční příležitost?

Své tvrzení dokazuje pomocí korelace mezi procentním výnosem indexu státních dluhopisů banky Barclays společně s akciovým indexem MSCI World Equity za období od roku 2001. Ukazuje se, že korelace mezi oběma indexy je negativní, proto je pro každého investora klíčové, aby si sestavil portfolio z obou. Pouze tak je dle Ruddena možné zajistit si konstantní příjem, který postupně zvyšuje i své vlastní tempo růstu.

Newsletter