Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

K růstu cen přispěje po zbytek roku cena potravin

Klíčové body

  • Meziroční inflace zrychlila v březnu na 12,7 %. Do těchto hodnot se propsal konflikt na Ukrajině.
  • Meziroční růst cen pohonných hmot činil 50,6 %. Cena plynu rostla o 37,7 %.
  • Nedostatek hnojiv, jarní mrazíky, očekávané sucho v létě, výpadek produkce Ukrajiny a dočerpání zásob povede letos ke zdražení potravin.
Inflace, zdroj: Unsplash

Meziroční inflace dosáhla za březen 12,7 %, tedy o 1,6 procentního bodu více než v únoru. Významně ji ovlivnil konflikt na Ukrajině a související sankce proti ruskému režimu. Válka navíc přišla v době prudce zdražujících cen energií a problémech na straně nabídky. Svět navíc stále trpí následky pandemie, která negativně ovlivnila světové výrobní kapacity v době silné poptávky.

Prognózy ČNB a MFČR z doby před začátkem války předpokládaly, že inflace bude v ČR kulminovat v polovině roku. Ve druhé polovině roku pak měla zpomalovat a dostat se na průměrnou hodnotu 8,5 % za celý rok 2022. K 2% inflačnímu cíli se pak měla přiblížit v prvním kvartále roku 2023. Nyní už téměř s jistotou můžeme říct, že se tak nestane. Růst cen byl už v únoru nad prognózovanými hodnotami, a to stejné platí i pro březen. Zdražování bude pokračovat a jeho dopady jsou každým týdnem více cítit i v každodenním životě běžných spotřebitelů. Tato nepříjemná situace bude pokračovat.

Meziročně došlo ke zdražení především v oblasti energií, kdy se například cena pohonných hmot meziročně zvýšila o 50,6 %. Pohonné hmoty zdražily i v únoru, ale v průměru „pouze“ o 31 %. Proti únoru zrychlil i růst cen elektřiny o 2,1 p.b. na 24,7 % a plynu o 9,4 p.b. na 37,7 %. Do březnové inflace se propsal i růst cen vlastnického bydlení, který je v ČR už dlouhodobým fenoménem. Ten byl podpořen dlouhodobě levnými hypotékami, silnou poptávkou, investiční aktivitou a byrokratickým omezením nové výstavby téměř na celém území ČR.

Ve zbytku roku se k současným inflačním tlakům podle předpokladů přidá i růst cen potravin, kde se schyluje k další perfektní bouři. Už v březnu byla v ČR mouka meziročně dražší o 30,3 %, mléko o 20,1 %, máslo o téměř 32 % a brambory o 21,4 %. Zdražování se nevyhne ani dalším základním druhům potravin, které jsou používané v dalších potravinářských výrobcích, ale i například při výkrmu dobytka. Růst cen energií a potravinových komodit se tak přirozeně projeví ve většině potravinářských výrobků.

Cenu potravin v České republice ovlivní i situace okolo hnojiv, kterou zde pravidelně popisujeme. Výroba hnojiv je totiž velmi náročná na spotřebu zemního plynu, který je už několik měsíců mnohem dražší, než byly dlouhodobé cenové průměry. V některých zemích, jako je například Norsko, byla výroba hnojiv z nákladových důvodů a z důvodů hrozby nedostatku plynu pozastavena, či vypnuta. Trh hnojiv, stejně jako jiné trhy, zažije projevy nedostatku – růst ceny.

Na světovém trhu bude také chybět významná část potravinářské produkce Ukrajiny a zřejmě i Ruska. Svou roli by mohlo sehrát i počasí, kdy lze v druhé polovině dubna očekávat v některých částech Evropy mrazíky. Ty by mohly poškodit produkci ovoce a dalších potravin. Roste také pravděpodobnost dalšího sucha v létě. Kombinace výše zmíněných faktorů společně s růstem dalších výrobních nákladů zřejmě povede k prudšímu růstu ceny potravin. To by byl další silný proinflační faktor.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0900 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,0750 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0842 do 1,0958 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,43 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,41 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,35 až 24,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,24 do 22,58 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter