Kam dnes investují ti nejbohatší?

Letošní léto bylo, co se volatility na finančních trzích týká, nebývale náročné a to nejen kvůli obavám z čínského zpomalení nebo spekulacím kolem načasování zvýšení sazeb americkou centrální bankou. Tato nervozita se dokonce rozšířila i do té části investiční komunity, která se běžně na každodenní pohyby nesoustředí. Akcie v globálu poklesly o 12 procent, z čehož největší ztráty utrpěly v týdnu do „černého pondělí“ 24. srpna. Mnoho akciových trhů propadlo z předchozích maxim takřka o 20 procent v kontextu „medvědí nálady na trzích“, kterou vedla Čína.

Září zatím nevypadá o mnoho lépe. Americké akcie zažívají nejhorší start tohoto měsíce od září 2002, a to i poté, co Fed odložil zvýšení sazeb. I bohatí investoři – neboli jednotlivci, kteří mají v aktivech zainvestován minimálně milion dolarů, jsou v současném volatilním prostředí podle postřehů analytiků nervózní.

Základem zůstávají reality

Nemovitosti byly v portfoliích bohatých investorů po desetiletí oporou, což lze vidět i na rostoucích cenách luxusních nemovitostí v hlavních městech po celém světě. Ačkoli data ukázala, že v letošním roce došlo například v Londýně k určitému cenovému ochlazení, nemovitosti jsou pro bohaté investory stále bezpečné úložiště.

Ještě před třem lety se klienti většinou zajímali o investice do amerických nemovitostí, jak tehdy uvedl Simon Smiles, investiční ředitel pro nejbohatší klientelu v UBS. Nyní je viditelný přesun do Evropy. Zájem o nemovitosti je stále vyšší než o kterákoliv jiná aktiva. „Dnes to není tolik o Velké Británii, je to mnohem víc o kontinentální Evropě. Středně velcí klienti vyhledávají zejména kancelářské prostory a další reality. Naši největší klienti hledají trofeje mezi těmito aktivy, tedy luxusní hotely a hotelové řetězce,“ říká Smiles.

V globální výroční zprávě „family offices“, které slouží ke správě bohatství velmi bohatých jednotlivců či rodin, Campden Wealth a UBS zjistily, že investoři dávají přednost investicím, které jsou jim geograficky blíž. Dále pak odhalila „pokračující“ náklonnost k investicím do rezidenčních nemovitostí, které tvoří až 42 procent. Stále oblíbenější volbou v portfoliích „family offices“ jsou také hedgeové fondy.

Akcie před dluhopisy

„Majetek může být ohrožen jednak klesajícími trhy, ale také inflací, která je méně viditelná. Investoři tak musejí být ostražití na dvou frontách,“ řekl globální investiční stratég Rothschild Wealth Management, která spravuje v aktivech 16 miliard eur. Gardiner naznačuje, že pro klienty, kteří chtějí uchovat své bohatství v dlouhodobém horizontu, jsou akcie stále nejlepší řešení. Jsou stále lepší volbou než tradiční zajišťovací aktiva, jako je zlato. „Historie není neomylná, ale v období, pro které máme věrohodná data, tedy posledních 90 – 100 let, dlouhodobý celkových výnos velkých akciových indexů v USA a Velké Británii pohodlně přebíjí inflaci,“ poznamenal Gardiner v měsíčníku pro klienty.

Newsletter