Kam letos pro zisky na rozvíjejících se trzích podle Wall Street

Být investorem na emerging markets je momentálně poměrně odrazující: rok 2014 na nich byl rokem těžkým, s druhým přímým 5% poklesem akciových trhů v řadě a propadu měn na 12leté minimum k americkému dolaru. Náklady rozvíjejících se trhů na půjčky vůči ukazateli amerických státních dluhopisů relativně vzrostly. Co si na emerging markets počít letos?

Banky Goldman Sachs, Morgan Stanley a UBS vytvořily několik nápadů a doporučení na to, na čem vydělat peníze v novém roce. Několik z nich obsahuje využití nedostatků rozvíjejících se ekonomik.

Vybíráme vzorek jejich doporučení:

Investujte do brazilských úrokových swapů a prodávejte akcie

Podle UBS je 12,6% výnos na úrokových swapech 2017 příliš vysoký vzhledem k tomu, jak slabá ekonomika je. Centrální bankéři nebudou zvyšovat úrokové sazby tak, jak naznačuje výnos, říkají analytici banky. Jejich doporučení je: nakoupit swapy, posbírat tučné výnosy a prodat akcie, které bude i nadále kolísat s tím jak tamní ekonomika zadrhává.

Prodejte maďarský forint. A také jihoafrický rand

V prostředí rostoucího dolaru vypadají, podle Goldman Sachs, rand a forint jako obzvláště zranitelné měny. Jižní Afrika se potýká s tím dosáhnout deficitu 78 miliard dolarů ročního běžného účtu, zatímco Maďarsko spoléhá na slabší forint v boji s deflací. Prodávejte obě měny vůči americkému dolaru, doporučují analytici Goldmanů. Je to jedno z osmi „nejlepších světových“ doporučení banky pro rok 2015. V roce 2014 představila Goldman Sachs šest top investičních nápadů. Pět z nich se ukázalo jako ziskových.

Předpovědi pro rok 2015

Kupujte akcie Tchajwanu, Turecka a Indie

Jedná se o tří rozvíjející se země, které z propadu cen ropy těží nejvíce. Každá z nich dováží alespoň 80 % své spotřeby ropy. Podle analytiků Goldman Sachs akciové trhy těchto zemí nevzrostly zdaleka tolik, aby vyrovnaly očekávaný vzestup těchto ekonomik. Už v listopadu Goldman Sachs předpověděla, že tyto trhy budou v letošním roce dosahovat průměrného 15% výnosu.

Kupujte indické dluhopisy

Premiér Narendra Modi vítězí nad analytiky Morgan Stanley méně než dva roky poté, co dali zemi na jejich seznam křehkých rozvíjejících se trhů. Iniciativa MODI k posílení ekonomiky, která zahrnovala i posílení tržního oceňování cen energií, podle změněné úvahy Morgan Stanley přinese i v letošním roce zisky na tamních dluhopisech, které v roce 2014 vynesly průměrně 14% zhodnocení v dolarovém vyjádření.

Vůči euru kupovat indonéskou a indickou rupii i brazilský reál

Dobrou strategií pro letošek podle Barclays je půjčit si v euru a investovat do měn emerging markets, které mohou přinést vyšší zisky: indonéské rupie, indické rupie či brazilského reálu. Analytici Barclays sázejí na to, že Evropská centrální banka bude dále uvolňovat svou měnovou politiku, euro prohloubí svůj pokles vůči hlavním měnám a zvýší tak výnosy z této investiční strategie, známé jako carry trade.

Newsletter