Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Kam za boomem firemních dluhopisů?

Trh korporátních dluhopisů zažívá v posledních letech opravdový boom. Jen ve Spojených státech se jeho velikost zvýšila z 5,9 bilionů dolarů v roce 2009 na současných 7,8 bilionů. Ještě rychleji než v USA však expanduje dluhový trh rozvojových zemí.

Nedávná studie londýnské banky Barclays ukázala, že jsou to právě rozvojové trhy, kde „oblast korporátních dluhů roste mnohem rychleji než v jakékoliv jiné oblasti či zemi.“ Byť je jejich podíl na celosvětovém dluhovém trhu stále malý, množství emitovaných firemních dluhopisů v „tvrdé“ měně, např. v dolarech, je dnes sedmkrát větší, než bylo před deseti lety. Dle agentury Bloomberg spadá jeden z každých pěti dolarů celosvětové sféry korporátních dluhopisů právě do oblasti rozvojových ekonomik.

Dluhový trh společností rozvojových zemí tak v tuto chvíli drží 18% podíl na všech v dolarech denominovaných dluhových instrumentech po celém světě (viz graf č.1). Aziz Sunderji, analytik z Barclays, který celou analýzu vedl, pak poukazuje i na fakt, že tempo růstu firemních dluhopisů rostlo v oblasti instrumentů s fixním příjmem mnohem rychleji než například americké Treasuries (viz graf č.2).

Analytici dále poukazují na to, že se firmy z rozvojových zemí zaměřily na mezinárodní dluhový trh proto, aby tak zamezily negativním dopadům zpomalení poskytování bankovních úvěrů. Tento trend je pak nejvýraznější v případě Brazílie, Číny, Ruska, Indie a Indonésie (viz tabulka).

Někteří investoři však korporátní dluhy rozvojových trhů považují za poměrně rizikovou příležitost. Je tomu tak především v důsledku nízké likvidity, možným náhlým měnovým výkyvům a v neposlední řadě hrají roli i geopolitická rizika. Analytický tým Barclays považuje některé tyto hrozby za přehnané, na druhou stranu však uznává, že obchodování s firemními dluhopisy společností z rozvojových trhů je mnohem složitější, než tomu je v případě vyspělých ekonomik. Stejně tak je nutné vzít v potaz i to, že rozvojové společnosti budou brzy „čelit prvnímu kroku navýšení amerických krátkodobých sazeb jakožto součást vyzrálejší třídy investičních aktiv.“

Fed a exodus z rozvojových trhů

Schyluje se ke krizi na rozvíjejících se trzích?

Newsletter