Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Kam zamíří akcie, až Donald Trump složí přísahu?

Inaugurace Donalda Trumpa se nezadržitelně blíží. Americké akcie poté, co prezident složí přísahu, v prvních dvou týdnech v průměru posilují. Během měsíce ale zamíří dolů. Upozornil na to Ryan Detrick, tržní stratég a expert na historická čísla, který srovnal vývoj indexu S&P 500 od funkčního období prezidenta Dwighta Eisenhowera až po Baracka Obamu. Během prvních dvou týdnů po inauguraci rostly akcie nejvíc, když byl zvolen Lyndon Johnson, a to o 6,3 procenta. Naopak za Geralda Forda padly o 11,5 procenta.

Logika poklesu Wall Street po inauguraci vychází ze starého rčení. „kupuj fámy, prodávej zprávy“. Tento argument se zakládá na tom, že rally po vítězství Donalda Trumpa v listopadových volbách je již zohledněna v potenciálním růstu. Trh je zralý na krátkodobý pokles jakmile se nová administrativa opravdu pustí do práce.

V povolebním roce je únor s průměrným poklesem 1,8 procenta nejhorším měsícem, který medvědi vyhlížejí. Akcie na Wall Street od Trumpova listopadového zvolení prudce vzrostly v nadějích na to, že nová vláda posílí hospodářský růst. Včera se na trhu zvýšila rozkolísanost a takzvaný index strachu, který ji měří, vzrostl o více než osm procent, nejvíce od voleb na počátku listopadu.

Newsletter