Kampaň za Brexit odstartovala. Má šanci uspět?

V pátek byla zahájen nová, masivní kampaň, která volá po vystoupení Británie z Evropské unie. Má poměrně širokou podporu napříč britskými stranami, tedy jak u konzervativců, labouristů, zelených, tak samozřejmě i u strany UKIP. Kampaň s názvem „Vote Leave“ má podporu i u různých sponzorů. Patří mezi ně například sponzor Labour party, milionář John Mills, který založil JML, nebo Stuart Wheeler, dlouhou dobu hlavní sponzor britských konzervativců, než přešel k straně UKIP. Mezi další podporovatele kampaně patří také spoustu prominentních obchodníků, například zakladatel Phones4U John Caudwell, zakladatel Reebok Joe Foster, generální ředitel Numis Securities Oliver Hemsley, předseda Patisserie Valerie Luke Johnson, či šéf předních hedgeových fondů Odey Asset Management Crispin Odey.

Kampaní rezonují dva velké argumenty. První je apel na ukončení nadřazenosti práva Evropské unie nad právem Spojeného království. Tím druhým je fakt, že opuštění EU by Británii mělo ušetřit peníze, které by mohla investovat do jiných věcí, například do zdravotního systému.

David Cameron ve své letošní předvolební kampani přislíbil na rok 2017 uspořádání referenda o setrvání v EU. Konzervativci i labouristé oficiálně tvrdí, že chtějí, aby Británie v EU zůstala. Britský předseda vlády se však snaží revidovat pozici Spojeného království v EU a vyjednat jisté výjimky, čímž chce posílit svou pozici.

Podpora kampaně napříč stranami pravděpodobně Westminster, sídlo parlamentu, znervózní. BBC oznámila, že „Vote Leave“ plánuje na kampani utratit alespoň 20 milionů liber, což je asi polovina celkového rozpočtu konzervativní strany vyhrazená na letošní volby. The Independent hlásí, že v proevropském táboře roste nervozita. Plátek cituje anonymně bývalého ministra za konzervativní stranu: „V referendu bychom mohli snadno ztratit. Nedělám si o tom žádné iluze.“

Newsletter