Kanaďané sazby drží. Budou Australané utahovat?

Klíčové body

  • Bank of Canada ponechala hlavní úrokovou sazbu na 5 % dle očekávání.
  • Australská inflace klesla mírněji než zaceňoval trh, meziročně z 6 % na 5,4 %.
  • Reserve Bank of Australia by mohla zvýšit sazby o dalších 25 bodů.
Zdroj: Depositphotos

Fed i ECB jsou pravděpodobně na vrcholu aktuálního úrokového cyklu. Centrální banky nechávají sazby na vysoké úrovni, aby se postupně propsaly do ekonomiky. ČNB drží sazby na 7% úrovni už od léta 2022. Aktuální jsou debaty o začátku postupného snižování. V jaké fázi boje proti inflaci jsou Kanaďané či Australané? Přestože Kanada je nejspíše na vrcholu sazeb, v Austrálii bude další utahování ekonomiky pravděpodobně potřebné. A jaký vliv mají tyto kroky na kanadský a australský dolar?

Kanadská centrální banka minulý týden ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 5 % v souladu s tržním konsensem. Bank of Canada ponechala sazby stabilní už podruhé za sebou. Nejnovější data nahrávají scénáři, že Kanaďané už jsou na vrcholu aktuálního úrokového cyklu. Proto trhy zaceňují další utažení sazeb o 25 bazických bodů do konce letošního roku pouze s 5% pravděpodobností. Meziroční inflace se od léta pohybuje v pásmu 3 až 4 %, zvýšené sazby se postupně propisují do ekonomiky. Růst HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně stagnoval, přestože byl očekáván mírný růst. Dle odhadů to bude stejně i ve třetím čtvrtletí. Zpomalení ekonomiky se začíná postupně projevovat i na trhu práce. Z dubnové 5% nezaměstnanosti se země javorového listu postupně dostala na současných 5,5 %.

Kanadský dolar se vůči euru letos pohybuje do strany v širším koridoru 1,4200 až 1,5100 EURCAD. Výraznější pohyby jsou pozorovatelné v porovnání se zelenými bankovkami, kdy kanadský dolar vůči tomu americkému oslabuje nad 1,3850 USDCAD, zejména kvůli sílící americké měně. Poslední týden naznačoval, že by mohla přijít korekce na kanadském dolaru, kde se začala tvořit formace hlava a ramena. Nicméně středový kurz nepokračoval výrazně dolů pod hranici krku, kvůli obratu v tržním sentimentu způsobenému včerejším zveřejnění stagnace meziměsíčního kanadského HDP. Následně zelené bankovky posilovaly zpět nad 1,3850 USDCAD v neprospěch kanadské měny. Vůči koruně kanadský dolar oslabil pod 16,65 CADCZK.

V Austrálii bude cesta k cenové hladině v pásmu 2 až 3 %, kam se chce australská centrální banka dostat koncem roku 2025, krkolomnější, než se ještě před pár týdny očekávalo. Minulý týden vyšla data ohledně inflace. Ta mezikvartálně vzrostla z 0,8 % na 1,2 %. V meziročním srovnání průměrná cenová hladina klesla z 6 % na 5,4 %, očekáván byl pokles až na 5,3 %. Proinflačně nejvíce působily ceny paliv, elektřiny a nájemného. Po čtyřech pauzách nás může příští týden čekat další utažení o 25 bodů. Po zveřejnění inflačních čísel se totiž pravděpodobnost navýšení sazeb téměř zdvojnásobila na 66 %. Tento krok naznačuje i nová guvernérka Reserve Bank of Australia Michele Bullock, která svým jestřábím tónem naznačila, že dalšího utahování na úroveň 4,35 % se bát rozhodně nebude. Dokonce tu existuje i prostor pro případné další zvýšení po listopadovém zasedání.

Po zveřejnění inflace australský dolar posílil z úrovně 1,6660 pod 1,6560 EURAUD, nicméně následná korekce smazala tyto dolarové zisky. V horizontu měsíců je australský dolar vůči euru ve ztrátě. Situace se nemusí obrátit i přesto, že se na australském dolaru výnosy mohou v následujících týdnech zvýšit, zatímco u eura jsou vyšší výnosy méně pravděpodobné. Z dlouhodobého hlediska od září 2022 australský dolar oslabil vůči euru o více než 16 %. Včera australská měna uzavřela pod 1,6700 EURAUD, vůči koruně pak těsně nad 14,70 AUDCZK.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0570 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0457 do 1,0664 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,60 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,49 až 24,67 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,16 do 23,41 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter