Kapalín: Investice mají podpořit rozvoj služeb Seznam.cz

Seznam.cz se nikdy nebude věnovat provozu e-shopu nebo podobně úzce zaměřeným projektům. Nicméně pokud bych měl jmenovat konkrétní oblasti, které se mi v současné době jeví jako perspektivní, šlo by rozhodně o potraviny, drogérii a léky. To můžeme vidět například na úspěchu e-shopu Pilulka.cz Ale jedná se také o různé peer-to-peer platformy, řekl serveru Roklen24 Tomáš Kapalín, místopředseda představenstva společnosti Seznam.cz a ředitel rozvoje podnikání.

V první řadě se ale samozřejmě orientujeme na aktivity Seznamu. Formu, o kterou nám jde, mohu přiblížit například na službě Sreality, která je jedničkou na trhu realit. Zde je pro nás důležité zachytit nové trendy a směry. Zajímavé mohou být třeba agregované realitní inzeráty, které by mohly Sreality doplňovat.

R24: Jaký je Váš názor na crowdfunding v Česku? Od loňského května funguje například investiční platforma Fundlift.

Nové projekty samozřejmě sleduji a s jejich tvůrci se setkávám. Většinou se však nedohodneme, protože nám chybí způsob, jehož prostřednictvím by bylo možné projekty jednoduše integrovat se Seznamem. Z toho důvodu přenecháváme prostor lidem, kteří mají zájem se spolupodílet na zajímavých startupech. Třeba proto, že chtějí diverzifikovat svoje investiční portfolio. V ten moment to určitě smysl dává.

R24: Aktuálně Seznam.cz podpořil projekt Zavezu.cz. Na tiskové konferenci jste zmínil přidanou hodnotu pocházející ze synergie se Seznamem. Znamená to, že si velmi pečlivě vybíráte, kam investujete. Proč tedy právě Zavezu.cz?

Zavezu.cz jsme vybrali právě kvůli tomu, že jeho integrace do některých služeb Seznamu se přímo nabízí. Je možné jednoznačně vyhodnocovat výstupy a samotní lidé, kteří se starají o naše služby, to vnímali jako další krok pro jejich rozvoj. Proto jsme do toho šli.

Komunikovali jsme s více projekty, například i se SizeID, jenž je také zajímavou příležitostí. Nicméně v té době, ve které s nimi probíhala obchodní jednání, se měnila struktura vedení společnosti a my měli jiné priority. Vedle tuzemských investic nás zajímají také globální startupy. Mezi ty, jenž pozorně sledujeme je Windytv.com, kterému se teď věnuje majitel Seznamu Ivo Lukačovič. Jde o projekt, který je pro nás inspirací, protože je funkční i v českých podmínkách.

Seznam.cz provozuje stejnojmenný vyhledávač, mapový server Mapy.cz, oborové weby Sreality.cz, Sauto.cz či Sbazar.cz a internetovou televizi Stream.cz. V květnu začal více pronikat na televizní obrazovky. Obsah, který je dostupný na internetu, začal nabízet prostřednictvím hybridního vysílání v chytrých TV v rámci běžné nabídky televizních programů. Na podzim odstartovala redakce Seznam Zprávy.
Předloni dosáhl Seznam rekordních tržeb 3,4 miliardy korun. Zisk před zdaněním stoupl o desetinu rovněž na rekordních 1,25 miliardy Kč. Nejvíce se na růstu obratu podílely příjmy z reklamy ve vyhledávání, tedy z reklamního systému Sklik.

 

Newsletter