Kapitál se vrací na rozvojové trhy nejrychleji od roku 2013

Klíčové body

  • Ve čtvrtém čtvrtletí byl příliv kapitálu na rozvojové trhy nejsilnější od roku 2013.
  • Rok 2021 by měl být rokem aktiv rozvojových trhů.
  • Klíčová bude zejména úspěšná vakcinace proti koronaviru.
Zdroj: Depositphotos

Rozvojové trhy patřily v rámci první koronavirové vlny výprodeje na finančních trzích mezi nejvíce zasažené. Postupná obnova, byť zpomalená další pandemickou vlnou, ve spojení s honbou za výnosem nakonec na tzv. emerging markets přilákala vůbec nejsilnější tok kapitálu od roku 2013.

Server Financial Times spolu s Institutem pro mezinárodní finance vyčíslil celkový odliv kapitálu z rozvojových trhů během prvních čtyř měsíců koronavirové krize na 243 miliard dolarů. Návrat tržního optimismu, který nejvíce přiživily zprávy o vakcíně proti koronaviru, pak ale přinesl obrat o 180 stupňů. Jen za listopad tak na emerging markets přiteklo 145 miliard dolarů. Za poslední měsíc spadalo pod investice do dluhopisů ze strany zahraničních investorů téměř 37 miliard dolarů a do akcií 40 miliard. Celková čísla za poslední čtvrtletí letošního roku již teď ukazují největší příliv zahraničního kapitálu od prvním čtvrtletí roku 2013.

Zdroj: Financial Times
Zdroj: Financial Times

Podobně vyznívají data sebraná společností EPFR, která se zaměřila na kumulované kapitálové toky u podílových fondů a ETF. V rámci letošního vývoje je vidět, že jako první se po propadu z března a dubna dostaly do plusu dluhopisy emitované v zahraničních měnách. U instrumentů v lokálních měnách a u akcií to pak byly až poslední týdny, které přinesly citelné zrychlení kumulovaných toků.

Zdroj: Financial Times
Zdroj: Financial Times

Za těmito toky stojí hned několik faktorů. Server Financial Times zmiňuje například valuace akcií emerging markets. My bychom vypíchli především extrémně akomodativní měnovou politiku s důrazem na největší centrální banky. Vedle toho hraje klíčovou roli vidina ekonomické obnovy navázaná na vakcínu proti koronaviru. U mnoha zemí bude důležitá také rychlost obnovy turistického ruchu (např. Turecko), která by měla podpořit i cenu ropy, a tedy i měny citlivé na změny této komodity, jako je například ruský rubl či brazilský reál. Na pozadí toho budou stát tlaky na slabý americký dolar, který bude v případě rozvojových trhů působit skrze uvolňování podmínek pro financování (psali jsme zde).

Náš výhled vývoje rozvojových trhů zůstává optimistický. Věříme například koruně či turecké liře, zde však za jistých podmínek, a nakonec i zmiňovanému reálu. Poslední dvě země, tedy Turecko a Brazílie, patří navíc mezi ty, kdy se koronavirus podepsal nejen na výrazném oslabení měny, ale zároveň na intenzivním nárůstu výnosů bondů denominovaných v lokální měně, což se projevilo v utažení domácích měnových podmínek.

Co čekat dál? Během prvního čtvrtletí příštího roku bude klíčovým faktorem úspěšné rozšíření vakcinace. Závěr letošního roku totiž z hlediska výkonu emerging market silně připomínal situaci „buy the rumor, sell the fact“, když investoři začali masivně sázet na rychlý průběh očkovacího procesu. I proto bude důležité sledovat, zda se postupné rozšíření vakcíny uskuteční bez větších problémů a průtahů, a to i ze strany ochoty lidí nechat se oočkovat. Dalším předpokladem je i absence mutací viru, o nichž se v posledních dnech intenzivně hovoří a které poškozují zejména riziková aktiva skrze zhoršení tržní nálady. Budou-li tyto předpoklady splněny bez jakéhokoliv černého scénáře, rok 2021 by opravdu mohl být rokem rozvojových aktiv, včetně měn.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2228 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,26 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2121 do 1,2235 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,23 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,17 až 26,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,42 až 21,70 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

 

Newsletter