Karty jsou rozdány. Fed přitvrzuje, ECB si láme hlavu s fragmentací

Klíčové body

  • Rada guvernérů ECB se včera mimořádně sešla kvůli diskuzi ohledně aktuálních tržních podmínek.
  • Americká centrální banka doručila trojnásobné zvýšení sazeb.
  • ČNB pálí miliardy eur na záchranu důstojných úrovní koruny.
Zdroj: Depositphotos

Americká centrální banka zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů. Ta evropská mezitím řeší problém fragmentace bondového trhu států jižního křídla. Koruna je nadále uměle držena pod hranicí 24,75 EURCZK. ČNB dle odhadů za devizové rezervy nakupuje desítky miliard korun, aby domácí měna neoslabila.

Evropská centrální banka včera v ranních hodinách oznámila, že v průběhu dne dojde k mimořádnému zasedání rady guvernérů, na kterém se budou probírat aktuální tržní podmínky. Hlavním tématem byly reinvestice nakoupených aktiv v rámci programu PEPP a zavázání se k urychlení vytvoření nových nástrojů, které budou řešit problém takzvané fragmentace v rámci dluhopisových trhů zemí eurozóny. Více jsme o včerejším mimořádném jednání psali zde.

Euro v reakci na první zprávy o svolání zasedání v naději odepisovalo část předchozích ztrát. Chvilkově se posunulo k hranici 1,0500 EURUSD, odkud ale v reakci na výstup ze zasedání v odpoledních hodinách opět oslabovalo, aby se dostalo až k hranici 1,0400 EURUSD. V ten moment už trhy začaly plně vyčkávat na večerní zasedání americké centrální banky.

Fed se uchýlil k očekávanému kroku, tedy k trojnásobnému zvýšení sazeb celkem o 75 bazických bodů. Pásmo hlavní úrokové sazby se tak momentálně nachází v rozmezí 1,5 -1,75 %. Na včerejším zasedání jsme se také dočkali aktualizovaného dot plot grafu, který ukazuje predikce jednotlivých členů Fedu ohledně výše sazeb na konci letošního, příštího a přespříštího roku. Pro rok 2022 se nyní medián predikcí jednotlivých členů Fedu ustálil na 3,4 %, na konci příštího roku bychom se pak měli dostat na 3,8 % a v roce 2024 pak zpět na úroveň z konce letošního roku. Detailněji o včerejším zasedání psal kolega Berka zde.

V reakci na samotné zasedání už trhy reagovaly odpovídajícím způsobem, tedy minimálními pohyby. V okamžik zveřejnění rozhodnutí o sazbách jsme byli svědky zvýšené volatility, po skončení tiskové konference se však kurz dolaru vrátil na předchozí hodnoty. V průběhu večera pak ještě mírně oslabil. Ruku v ruce s tímto vývojem šly i výnosy amerických dluhopisů, které mírně klesly, přičemž akciové indexy se těšily ziskům.

Domácí měna na samotné zasedání Fedu nikterak nereagovala a dnes v ranních hodinách se opět obchoduje v pásmu 24,70 – 24,75 EURCZK. Dle vývoje koruny je zřejmé, že jí v oslabení brání ČNB, která sama přiznala, že je na devizovém trhu aktivní. Nespecifikovala však, jak často a v jakých objemech rozprodává devizové rezervy. Ve včerejším článku Hospodářských novin padlo několik odhadů, které naznačují, že ČNB intervenuje relativně výrazně, když během posledního měsíce měla ve jménu stabilní koruny „spálit“ jednotky miliard eur.

Dnes ráno bude zveřejněn domácí index cen výrobců za květen, který může v meziročním srovnání atakovat hranici 30 %. Tržní konsenzus se shoduje na úrovni 28 %, meziměsíčně pak na 2% růstu výrobních cen. V několika evropských zemích se dnes slaví státní svátek, a tak bude obchodování z evropské strany pravděpodobně klidnější než včera. V dopoledních hodinách ale budeme sledovat vystoupení několika zástupců ECB. Ve Spojeném království se dnes rozhodne o dalším zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, které by mělo být jednomyslně odhlasováno. V USA pak mimo žádostí o podporu v nezaměstnanosti budeme sledovat data z nemovitostního trhu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0418 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0367 do 1,0493 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,73 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,63 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,52 do 23,91 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter