Kashkari (Fed): Pomalý růst vyléčí migrace a daně

Nepeněžní politiky, jako například přistěhovalectví a daňová reforma. To je nejlepší způsob, jak nastartovat růst americké ekonomiky. Řekl to prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari, který ve své eseji poznamenal, že americký trh práce je „blíže k normálu“. Inflace je ale stále pod dvouprocentním cílem a ekonomický růst je výrazně nižší než před krizí.

„Měnová politika do značné míry dělá, co může, aby podpořila masivní oživení. Co zůstává, jsou fiskální a regulační politiky,“ napsal Kashkari poslední den před začátkem embarga v souvislosti s jednáním měnového výboru FOMC, které se koná 20 a 21. září, napsala CNBC.

Šéf minneapoliského Fedu načrtl širokou škálu možných důvodů pomalého růstu americké ekonomiky. Došel k závěru, že hlavními důvody jsou stárnoucí populace, psychologické strašení finanční krizí, kvůli níž nejsou domácnosti a podniky ochotny riskovat a také nevýrazná technologická inovace.

Kashkari (Fed): Nezaměstnanost černochů je šokující

Řešením těchto problémů můžou být vyšší vládní výdaje na základní výzkum, přestavěné opotřebované infrastruktury, zjednodušení předpisů a daní a také jiné menší kroky s malým rizikem a velkým potenciálem. „Další slibnou politikou je imigrační reforma, zejména v případě vysoce kvalifikovaných pracovníků,“ dodal Kashkari, který je prezidentem Fedu v Minneapolis od letošního února.

Poznamenal, že je skeptický k tomu, že velká expanze vládních výdajů sama o sobě je nejlepší cestou vpřed. Fiskální deficity totiž povedou k vyšším očekávaným budoucím daním, které by mohly dále narušovat důvěru soukromého sektoru.

 

Newsletter