Katalánci řekli nezávislosti ANO. Další krok?

Strany usilující o nezávislost Katalánska ve víkendových regionálních volbách vyhrály jasnou většinu. Volební výsledek tak jen zesílil tlak na snahu španělské vlády a premiéra Mariana Rajoye udržet Španělsko jednotné před národními volbami, které zemi čekají v prosinci.

Politické strany usilující o nezávislost vyhlásily víkendové regionální volby de facto referendem o nezávislosti regionu na Španělsku. Výsledky ukázaly, že hlavní hnutí za nezávislost a menší strana získaly v 135členném regionálním parlamentu až 72 křesel, při volební účasti 77,4 procenta. Hlavní hnutí za nezávislost Junts pel Si a levicová Popular Unity Candidacy (CUP) tak nyní mohou pracovat na svém předvolebním slibu – vyhlášení nezávislosti na Španělsku do 18 měsíců.

Katalánská nezávislost? Napoví víkendové volby

„Katalánci řekli nezávislosti ANO,“ poznamenal k volebnímu výsledku současný prezident Katalánska Artus Mas. „Výsledek nám dává velkou sílu a silnou legitimitu. Vyhráli jsme!“ Volební výsledek tak vrazil další klín mezi bohatý severovýchodní region a španělskou národní vládu, která přislíbila, že bude bojovat proti každé separatistické snaze.

Problémy před námi…

Španělský premiér Mariano Rajoy komentoval separatistické plány jako „nesmysl“. Vláda již dříve prohlásila, že by se proti takovýmto tendencím postavila. Žádné oficiální vládní prohlášení k víkendovým výsledkům však z Madridu nezaznělo. Tak či tak jsou katalánské volby ranou pro premiéra Rajoye a tři měsíce před národními volbami nevítaným rozptýlením. Mimo po staletí rebelujicí katalánský region teď nově čelí také levicové straně PODEMOS a unionistické straně Cuidanos. Nicholas Spiro, vedoucí Spiro Sovereign Strategy, řekl, že výsledek „vyvolal více otázek, než zodpověděl. Vnáší do již tak volatilní a konfliktní španělské politické scény další nejistotu a to takřka v předvečer klíčových parlamentních voleb.“

Souboj uvnitř koalice?

Premiéra Rajoye by mohl potěšit fakt, že většina analytiků věří, že hnutí pro nezávislost společně s CUP by mohly sužovat vnitřní rozpory. Vítězné strany jsou totiž z opačných konců politického spektra. To jediné, v čem se shodnou, je právě boj za nezávislost na Španělsku. Antonio Barroso, senior vice-prezident v Teneo Intelligence poznamenal, že „ hnutí za nezávislost čekají obtížná jednání, která by mohla narušit jeho jednotu. Pokud se ale JxSI a CUP podaří skousnout rozdíly, je pravděpodobné, že tyto volby budou začátkem symbolického pohybu směrem k nezávislosti.“

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter