Katalánské referendum srazilo euro

Koruna během pátku prolomila 26,00 za euro, přičemž krátce se dotkla nejsilnější hranice od ukončení kurzového závazku ČNB. Aktuálně však část těchto zisků už odepsala. Euro pak už od pondělního rána registruje ztráty spojené s referendem v Katalánsku.

Vzhledem ke čtvrtečnímu svátku se nečekalo, že by páteční obchodování na koruně bylo kdovíjak akční. Opak se ukázal pravdou. Domácí měna si připsala posílení, za kterým mohla stát nejen vidina dalšího utahování měnové politiky ČNB, stejně tak do hry mohla vstoupit i aukce státních pokladničních poukázek v hodnotě 11 miliard korun, které investoři rádi používají jako nástroj spekulace na další zpevnění české měny.

Páteční překvapení: Koruna nejsilnější od konce intervencí

Pravdou je i to, že výše zmiňovaný vývoj by mohl souviset s páteční nízkou likviditou korunového trhu. Pokud by tomu tak bylo, pár EURCZK by měl zisky z konce minulého týdne postupně umazávat. Aktuálně se obchoduje na 25,98 za euro.

Co se týče dat, z české ekonomiky se dnes dočkáme indexu PMI průmyslu a zářijové bilance státního rozpočtu.

V rámci zahraničního dění pozorujeme oslabující euro, které ovlivnilo především referendum v Katalánsku spojené s ostrými zásahy španělské policie. I přes tyto represe si Katalánci odhlasovali odtržení, pro které bylo zhruba 90 % hlasů.  Na druhou stranu, španělská vláda samo hlasování považuje za nezákonné – jak uvedla agentura AP, nesplňovalo žádná kritéria spolehlivosti výsledků, a to včetně transparentních voličských záznamů, nezávislých komisí či tajné hlasování.

V návaznosti na to si euro hned v úvodu dne připisuje ztráty o zhruba 0,4 %, což odpovídá úrovni 1,176 EURUSD.

Z hlediska dat se zahraniční dění ponese ve znamení indexů PMI průmyslu napříč celou Evropou i USA, kde bude navíc zveřejněn i index ISM téhož sektoru. 

Newsletter