Kde berete tu jistotu, že bude americký dluhový strop navýšen?

Klíčové body

  • Jednání o dluhovém stropu USA mají politický a ekonomický náboj.
  • Akciový trh se ponořil do vyčkávacího módu, dolar zpevnil.
  • Korunu oslabil nad očekávání větší pokles inflace.
Prezident USA Biden, zdroj: Depositphotos

Není to tak dávno, kdy si spousta z nás myslela a tvrdila, že k válce na Ukrajině nemůže dojít, protože to je ze všech možných úhlů pohledu totální nesmysl. Opak byl pravdou. Se stejným nevěřícím údivem jsme v roce 2021 zírali na televizní obrazovky, kde se rozzuřený dav nespokojených voličů Donalda Trumpa proháněl budovou amerického nejvyššího zákonodárného orgánu. Z pohledu zdravého rozumu něco nemožného. Proto mne ani zdaleka neuklidňují ujištění z úst nejrůznějších analytiků a komentátorů vyjadřujících se k nejfrekventovanějšímu tématu finančních médií posledních dní, totiž k blížícímu se termínu překročení limitu množství prostředků, které si může americká vláda půjčit na veřejných trzích, tzv. dluhovému stropu.

Odborníci tvrdí, že k dohodě o posunutí tohoto limitu směrem nahoru musí dojít. Důvodem je, že v opačném případě se stane katastrofa biblických rozměrů, což údajně žádný rozumný člověk nemůže dopustit. Zní to docela dobře, až na ten detail, že v současnosti světu nevládne rozum.

Parlamentní tahanice ohledně zvýšení dluhového stropu nejsou v USA novinkou. Nejdramatičtější průběh měla v roce 2011, kdy došlo ke kontroverznímu snížení ratingu USA z „AAA“ na „AA+“ agenturou S&P. V devadesátých letech prezident Clinton přikročil v důsledku sporu k fyzickému uzavření některých státních institucí. Takže opravdu nic nového pod sluncem. Rozdíl mezi dneškem a předchozími epizodami je v tom, že se americké veřejné finance nacházejí v mnohem napjatější situaci než před desetiletím. Státní schodky v covidovém období překročily 10 % HDP a celkové zadlužení USA činí více než 125 % HDP.  Spor o dluhový limit má tedy vedle politického náboje taktéž náboj makroekonomický. Z pohledu finančních trhů se jedné o lose-lose situaci. Buďto se dluhový strop posune za cenu škrtů v rozpočtu, nebo se neposune a dojde ke katastrofickému zmražení části finančních toků ze státu směrem do ekonomiky.

Akciový trh vyhodnotil situaci velmi zvláštním způsobem. Investoři se cenných papírů nezbavili, ale přelili své investice do několika technologických titulů, které jsou za současné situace považovány za bezpečný přístav. Riziko poklesu trhu si zajistili put opcemi, které zaznamenaly historické rekordy v nákupech. Tržní volatilita se snížila a několik pokusů o prodloužení býčího trendu skončilo nezdarem. Trh je do slova a do písmene v čekacím módu. Riziková aktiva, která nemají to štěstí, že jsou v úzké skupince, považované za bezpečné investice, skomírají nebo oslabují.

Dolar díky nervozitě kolem dluhového stropu zpevnil, přispěl i nečekaný nárůst inflačních očekávání amerických domácností. Z delšího časového pohledu, pokud by došlo na významné fiskální škrty z důvodu nenavýšení limitu, by však americká měna mohla oslabit vinou citelnějšího zpomalení největší ekonomiky světa, k čemuž by rovněž přispěly spekulace o snížení sazeb Fedu.

Na korunovém poli jsem byli svědky oslabení nad hranici 23,60 za euro. Důvodem byl nad očekávání větší pokles inflace. Část trhu by mohla také uvažovat i o vlivu konsolidačního balíčku jakožto fiskální restrikce působící proinflačně. Dnes ráno kurz ztráty umazává.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0862 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0828 do 1,0917 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,55 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,69 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,46 ž 23,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,54 do 21,78 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter