Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Kde hledat důkaz optimismu na amerických trzích?

Americké akcie mají v tomto týdnu za sebou poměrně proměnlivý vývoj. Pondělní růst vystřídal úterní pád, zatímco dnes se čeká na slova z Fedu. Investoři tak hledají jasný signál toho, zda na trhu převládá optimismus velící k nákupu, či nikoliv. Posloužit jim mohou fundamenty, od centrální banky, až po vývoj na ropě. Pomůcku je však možné hledat i jinde…

V tomto směru je řeč o technické analýze vybraných instrumentů. Podle analýzy serveru Kimble Charting Solutions na amerických trzích existují čtyři segmenty, jejichž vývoj v posledním roce sice zaostával za zbytkem trhu, ovšem dnes se toho dá využít jakožto ukazatele budoucího, potenciálně pozitivního, chodu širších trhů.

Řeč je o sektoru dopravy, konkrétně o indexu Dow Jones Transportation Average, o bankovním indexu KBW Nasdaq Bank, burzovně obchodovaném fondu iShares Nasdaq Biotechnology ETF, sledujícím biotechnologické a farmaceutické firmy, a v neposlední řadě o benchmarku Russell 2000, který obsahuje podniky s malou tržní kapitalizací.

Všechny čtyři instrumenty se v posledních více jak 12 měsících pohybovaly v klesajícím trendu, který se držel pod vyznačenou rezistenční linií (viz graf výše). Po posledním odrazu směrem dolů sledované indexy souběžně dospěly ke svým supportům (1), od který se následně odrazily. Analytici tak teď vyčkávají, zda tento růst vydrží, případně zda (konečně) dojde na prolomení více jak ročních rezistencí.

Pokud se tak opravdu stane, investoři to mohou považovat za pozitivní signál toho, že nejen tito opozdilci, ale rovněž i zbytek trhu má nakročenu k pozitivním číslům.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter