Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0500 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,20 za euro a pod 23,95 za dolar.

Kde hnízdí „černé labutě“ dneška?

Francouzská banka Societe Generale zveřejnila svůj poslední výčet bílých a černých labutí. Vzhledem k tomu, že investoři mají tendenci hledat veškerá skrytá nebezpečí, soustředí se jejich pozornost především na černé labutě představující potenciální hrozby, jež by mohly rozpoutat celosvětový kolaps finančních trhů (viz graf).

Banka v tuto chvíli považuje za největší hrozbu tzv. Brexit, neboli odchod Velké Británie z Evropské unie. Této události byla přiřazena pravděpodobnost o velikosti 45 %. Faktem je, že po pařížských teroristických útocích se myšlenka Brexitu  stala o poznání favorizovanější. Dle průzkumu společnosti ORB věří 52 % ze dvou tisíc dotázaných v to, že odchod z EU je tou správnou volbou.

Dle informací serveru CNBC jde o vůbec první měsíční průzkum, kde se respondenti vyslovili jasnou většinou pro odchod. Je třeba však brát v potaz, že toto „hlasování“ proběhlo ihned po pařížském incidentu, který nepochybně sehrál v rozhodování lidí tu největší roli.

Na druhém místě se umístila černá labuť v podobě „tvrdého přistání“ čínské ekonomiky. Tato událost se v žebříčku hrozeb udržuje již dlouhodobě a její pravděpodobnost se drží na 30 %. Nejistotu ohledně budoucího vývoje druhé největší ekonomiky světa umocnil nejen silný propad čínských akciových trhů, ale především pak evidentní zpomalení tempa růstu produktu země, které ve výsledku vyústilo v revizi stanoveného cíle růstu ze 7 % na 6,5 %.

V tuto chvíli hraje do karet možnému „tvrdému přistání“ i strach z dalšího oslabení čínského jüanu. Tohoto kroku jsme byli svědky v srpnu, kdy čínská centrální banka náhle devalvovala svou měnu vůči dolaru ve snaze podpořit skomírající exportní sektor země. Dnes by tato snaha mohla hrát stejnou roli, ovšem navíc by byla doplněna o vidinu zařazení jüanu do hlavního koše rezervních měn Mezinárodního měnového fondu.

Obě ty to události v sobě mají potenciál rozšíření do dalších zemí, resp. trhů. Brexit by mohl vyvolat další vlnu možných odchodů. Spekulovalo se už jak o Finsku, tedy Fixit, ba dokonce o možném odchodu Francie, neboli Frexit. V případě ekonomických problémů Číny by byla vzhledem k velikosti zasažená celá globální ekonomika, přičemž nejintenzivněji by reagovaly rozvojové trhy.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i geopolitická rizika. Sem by bylo možné zařadit migrační krizi, společně s hrozbou teroristických útoků Islámského státu. Rozruch vyvolalo i sestřelení ruského letounu na pomezí Turecka a Sýrie.

Z opačného pohledu pak Societe Generale vytváří i seznam bílých labutí, které představují náhlá pozitiva podporující růst finančních trhů. Na prvním místě je v tomto ohledu pozitivní investiční a obchodní sentiment následovaný vyšší fiskální podporu ze strany světových vlád.

 

Newsletter