Kde končí ropný „kráter“?

Ropa za poslední měsíc utrpěla nové ztráty. Jak Brent tak i WTI za listopad klesly o více jak 6 %, přičemž v závěru minulého týdne byla dokonce prolomena hranice 45 dolarů za barel v prvním případě, ve druhém pak 40 dolarů. Aktuální sentiment ropného trhu stále hovoří spíše pro pokles. Nadměrná zásoba, mající původ především u Organizace zemí vyvážejících ropu se, jak se zdá, nezmění, a proto by se investoři měli připravit na ještě mnohem nižší úrovně.

Tento výhled potvrzuje americká investiční banka Goldman Sachs. Ta v roce 2016 dokonce predikuje možné dosažení hranice 20 dolarů za barel.

Ropný hlavolam: 20 nebo 70 dolarů?

„Pravděpodobnost propadu ceny ropy až k hranici 20 dolarů za barel se rovná zhruba 15 %,“ řekl pro rádio BBC Michele Della Vigna, expert na energetické trhy u Goldman Sachs. „I tak by ale šlo o pouze dočasný propad, který by předcházel opětovnému nastolení stability na ropném trhu,“ dodal Vigna.

Mnohem pravděpodobnější scénář, kterého se banka drží, je pro rok 2016 ropa Brent držící se na úrovni 45 dolarů za barel. V rámci proměnných formujících cenu energetické komodity banka zmiňuje nejen činnost OPECu, ale rovněž i posilující dolar společně se skomírající poptávkou ze strany Číny.

Náznaky obnovy?

I přes všechny negativní výhledy bylo dnes možné pozorovat náznak možné obnovu růstu ropných cen. Měl ho na „svědomí“ ropný ministr Saúdské Arábie Alí bin Ibrahím a-Naimí. Ten ve svém pondělním proslovu na semináři o budoucnosti energetiky na Středním Výhodě, který se konal v Bahrajnu, zmínil, že jeho země bude spolupracovat se všemi „ropnými“ zeměmi na tom, aby stabilizovaly současnou situaci na trhu s ropou.

„Je na místě zmínit roli Saúdské Arábie, co se týče stability ropného trhu. Naše země bude i nadále pokračovat ve spolupráci s producenty a exportéry ropy, ať už uvnitř nebo mimo OPEC, aby byla udržena tržní a cenová stabilita,“ přepisuje ministrova slova server CNBC.

Ropa za 20 dolarů není nesmysl. Tak to vidí Goldman Sachs

Obdobnou řeč bylo pak možné slyšet i na pondělním brífinku kabinetu saúdské vlády. Tam rovněž zaznělo, že Saúdskoarabské království má důležitou roli v procesu udržování stability ropného trhu, kterou je potřeba zabezpečit v rámci spolupráce se všemi ropnými producenty a exportéry.

Obě vyjádření byla investory vnímána jakožto možný náznak budoucího „utažení“ aktuálně prováděné ropné politiky. To ve výsledku vedlo k nárůstu ropy Brent nad hranici 45 dolarů a poskočení WTI na 42 dolarů za barel.

Rok 2016 ve znamení velké ropné rally?

K růstu v neposlední řadě přispělo i vyjádření venezuelského ropného ministra.  Ten ve svém nedělním prohlášení varoval, že se ropné ceny opravdu mohou dostat až na úroveň 20 dolarů za barel. Dle jeho slov by ale OPEC neměl dopustit, aby se ještě více rozpoutala cenová válka, a naopak by se měl snažit o co nejrychlejší stabilizaci celého trhu.

O tom, jak se bude cena ropy dále pohybovat, více napoví až 4. prosinec, kdy budou ve Vídni jednat zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu. Současná politika je nastavena na denní produkci minimálně 30 milionů barelů, přičemž její úroveň bývá v naprosté většina případů překročena.

Newsletter