Kde se evropské QE zatím neprojevilo

Stoupající příliv zvedá všechny, zní staré úsloví, které se dá aplikovat i na evropské akciové trhy. Evropská centrální banka zavedla program kvantitativního uvolňování, v jehož rámci hodlá nakoupit aktiva o hodnotě 1,1 bilionu eur, exportéři se radují z oslabujícího eura a ropa se, i přes zvrat posledních dní, drží na velmi nízkých úrovních. To vše vyhnalo evropské akcie na rekordní úrovně.

Úspěšné byly především cyklické a defensivní akcie s mezinárodní expozicí. Evropské indexy si povětšinou sáhly na nová maxima. Nárůst zaznamenal Stoxx Europe 600, který si od začátku roku připsal 18 %. Britský FTSE je za stejnou dobu výše o 4,1 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 19 % a německý DAX dokonce o 22 %. I přes tak pozitivní výsledky, se najdou na trhu tituly, které se na pozitivní vlně růst nesvezly.

Komodity

Jednou z evropských blue chip akcií s doposud nejhorší výkonností je britská těžařská společnost Anglo American, jejíž akcie se letos propadly už o 17 %. Řady propadlíků pak rozšiřují akcie další britská těžařská firma Rio Tinto a švýcarská Glencore. Komoditní producenti zaměřující se především na železnou rudu a uhlí čelí ostrému poklesu především kvůli oslabení poptávky v Číně.

Společnosti Anglo America těší alespoň jedna pozitivní vidina, a tou je platina. Britská firma je světově největším producentem tohoto kovu, který si sice prošel silným výprodejem, ale v posledních dnech se tento trend obrací s tím, jak roste evropská poptávka po nových autech. Pro sektor jako takový může být nadějí do budoucna možný stimul, který naznačila čínská vláda. Jakmile by ten byl uskutečněn, dá se očekávat obnovení průmyslové činnosti společně s poptávkou po surovinách.

Ocel

Akcie největšího producenta oceli na světě lucemburské ArcelorMittal klesly letos už o 5 %. Společnost se vyjma oceli zaměřuje i na těžbu železné rudy, tudíž i ji zasáhl pokles této komodity. Rostoucí ruský a čínský export silně přispěly ke snížení cen na exportních trzích. Analytici míní, že AecelorMittal doufá v překonání těchto výzev prostřednictvím snížení nákladů a zvýšení marží ocelových produktů, které jdou povětšinou do automobilového sektoru. Ten by pak měl být tažen především slabým eurem.

Energetický průmysl

Evropský energetický sektor dlouhodobě trpí pomalým růstem, trendem zvyšování daní a celkového poklesu velkoobchodních cen. Mezi společnosti s nejhorší výkonností můžeme zařadit britskou Centrica, německé RWE a francouzskou EDF. Zvrat by mohl přijít s tím, jak investoři hledají v tomto kdysi defensivním sektoru, který těží z rekordně nízkých nákladů financování. Někteří analytici očekávají, že zájem o akcie exportně orientovaných společností povadne a to, dohromady s obnovou evropské ekonomiky, opět popostrčí ceny akcií energetických spolčeností.

Zemědělské plodiny a oblečení

Mezi největší evropské propadáky patří potravinářský společnost Associated British Foods, jejíž letošní pokles dosahuje téměř 10 %. Tato rodinná firma, která je velkým producentem cukru a krmiv, trpěla především z propadu cen surových materiálů, táhnoucích se od ropy až po měď. ABF se však angažuje i v prodeji oblečení. Vlastní totiž známý módní řetězec Primark, který je velkou konkurencí švédské H&M a španělské Zary.

Se zlepšující se evropskou spotřebitelskou důvěrou a stabilizací komoditních cen by měl přijít i zvrat na akciích ABF. Někteří analytici jsou přesvědčeni, že strukturální rozložení společnosti je pro další růst přímo ideální.

Newsletter