Kdo si schody moc vymydlí, sám uklouzne

Zdroj: Depositphotos

Představme si naši kulatou planetu pro jednou jako lineární schodiště, každý stupínek jeden kontinent. Pokud jeden schůdek vydrhneme dočista a ostatní zůstanou špinavé, je to práce v podstatě k ničemu. Stejně se za chvíli opět zašlape. A něco podobného se děje v tzv. Green Dealu, tedy přechodu na bezuhlíkovou energetiku. I když EU vyřadí všechny uhelné zdroje, které odsoudila, a zbylé části světa se nepřidají, což je nynější realita, světové „schodiště“ zůstane od nich zablácené.

Na nedávném diskuzním pořadu Barometr českého průmyslu 2021 pronesl prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý, že kupříkladu Japonsko si hodlá ponechat zhruba 20 procent energetického mixu z uhlí, této suroviny se nezbaví ani Austrálie, Spojené státy i další zámořské ekonomiky. V poslední době si chce déle ponechat uhlí už i jeho hlavní kat Německo, protože masívní odklon prostě nemůže utáhnout. Poláci rovnou řekli, že Turów poběží dál, bez něj to prostě nejde. No, a Čína staví uhelné elektrárny jako na „běžícím pásu“, protože se potýká s nedostatkem energie. Jaký má potom smysl, aby se Česká republika překotně zřekla své levné domácí suroviny, a to nejen z klimatického pohledu?

Tyto sebevražedné skutky totiž budou mít drastické dopady do našich peněženek. Již nyní pociťujeme dramatický růst cen energií a ten bude pokračovat v následujících letech. Do roku 2030, kdy by měla být už i u nás vypnuta většina „uhelek“, podle odborníků o 60 procent a bude jí nedostatek. Když k tomu přidáme skutečnost, že zdražuje úplně všechno, jsou to velmi ponuré vyhlídky. Ostatně protestují nyní už i velké průmyslové podniky v EU, které si uvědomují, že jim z důvodů nákladného zeleného šílenství klesne konkurenceschopnost vůči neunijním soupeřům. Slíbené dotace tento klacek hozený pod nohy nemohou pokrýt. Bylo by proto nanejvýše dobré, kdyby se zdravým rozumem začali konečně řídit i politici, včetně těch našich, a posunuly termíny do doby, až budou připraveny nové technologie, třeba vodíkové. „Spásný“ zemní plyn totiž nic nevyřeší, již nyní totiž produkuje více emisí než zatracované uhlí, a jenom přispěje ke zdražování.

Premiér Andrej Babiš doposud pro tuto strategickou otázku neudělal zhola nic, jenom podepsal příslušné unijní dokumenty, aniž by se snažil cokoli vyjednat, zmírnit. Asi má své jiné priority. A na závěr ještě jedna zajímavá informace. Na zmíněném fóru zazněla i efektivnost jednotlivých elektrárenských zařízení a ta hovoří jasně pro hnědé nebo i černé „zlato“. Uhelné elektrárny vyrobí 40x více energie, než spotřebují. U jaderných zdrojů je to asi 15x a například u fotovoltaiky prý pouze 8x. Po dalším nedávném marketingovém snížení cen pro konečné spotřebitele z úst stále ještě ministra průmyslu a obchodu Havlíčka skrze DPH (všichni víme, jak to dopadlo u nafty….) a energošeky mne napadá logická otázka: A co nám budete cenově kompenzovat, až elektřina, plyn nebo pohonné hmoty, třeba někdy ve středu odpoledne nebudou vůbec k dispozici (jako už dnes vidíme v Británii, Libanonu, Číně nebo Indii)?

Newsletter