Kdo vévodí světovým aktivům?

Poslední dva měsíce byly poměrně bouřlivé. Masivní vlna výprodejů se přehnala téměř všemi investičními aktivy. I když by se mohlo zdát, že se situace uklidnila, investoři by neměli usnout na vavřínech. Přesně na to poukazuje i britská banka HSBC, které má v investičním kolbišti jasného vítěze. Vzhledem k aktuální situaci na trzích je „králem“ pouze a jedině hotovost.

„Ve světě, kde zadluženost dosahuje astronomických rozměrů, je králem mezi aktivy hotovost,“ přepisuje agentura Bloomberg slova Fredrika Nerbranda, šéfa oddělení alokace aktiv banky HSBC. „Zatímco se po lednovém výprodeji trhy postupně stabilizují, stále nevidíme důvody k rozšíření akciové expozice. Preferujeme naopak vysokovýnosové cenné papíry především z rozvojových trhů, kde je riziková prémie dostatečně přitažlivá.“

Hlavní proměnné, které podporují pesimismus banky, jsou následující.

Propad firemních zisků

V případě amerického korporátního sektoru se již dlouho hovoří o tzv. recesi zisků. Dle výhledu analytického týmu HSBC je tento typ krize evidentní a na její konec si pravděpodobně ještě dlouho počkáme. V situaci, kdy ohledně zisků neexistuje jakékoliv pozitivum, nelze tedy žít v představě o dynamickém růstu akcií.

„Dokud se zisky nevydají zpět na dráhu růstu, není v případě na vývoj ekonomiky citlivých aktiv, jako jsou například akcie, důvod proč doufat ve vyšší ceny,“ míní tým banky.

Neustále přehnané valuace

Zatímco se valuace vinou nedávného propadu trhů mírně snížily, britská banka je stále považuje za přehnaně vysoké. Proto nelze očekávat, že by se při současných hodnotách měly trhy natrvalo stabilizovat. Prostor pro další pokles je tudíž stále otevřen.

Expozice banky

na základě těchto argumentů HSBC zveřejnila svůj alokační model. Ten potvrzuje, že banka opravdu dbá na zvýšený objem držení hotovosti, kterou nedávno navýšila o 11 procentních bodů až na 17 %. Souběžně s tím osekala alokaci do německých a švédských dluhopisů, jejichž výnosy spadly na poměrně nízké úrovně, což jejich atraktivitu výrazně snížilo. Stejně tak byla omezena i expozice na čínském akciovém trhu (viz tabulka).

„Dynamika globální ekonomiky jasně zpomaluje. V návaznosti na to pak roste riziko dále klesajících zisků firem a ochabujícího sentimentu investorů,“ píše HSBC. Tímto výhledem se banka zařadila mezi řady „negativistů“, mezi které patří například společnost Citigroup, jež neustále varuje před zvyšující se pravděpodobností celosvětové recese, či JP Morgan, která investory nabádala, aby využily nedávný obrat trhů k prodeji svých akcií. Všemi těmito pohledy se pak nese očekávání ohledně mizerných hospodářských zisků a celkového zpomalení globální ekonomiky.

Newsletter