Kdy na trhu hledat čínskou vládu?

Čínské trhy mají za sebou jeden z nejhorších měsíců za poslední více jak tři roky. I přesto, že se tamní vláda snažila všemožnými opatřeními zastavit volný pád, nezabránila tomu, aby se čínské akcie za srpen propadly o bezmála 13 %. Trhy rudého draka tak mají za sebou v pořadí již třetí měsíc, který se nesl ve znamení prohlubujících se ztrát.

Jedním z opatření, které mělo pád akciových titulů zastavit, byl i přímý nákup cenných papírů prostřednictvím vládních fondů. Právě jejich přítomnost mohl pozorný investor poměrně snadno odhalit. Fondy totiž na trh vstupovaly pravidelně ve stejnou dobu. Časové rozmezí od 12 do 14 hodin čínského času, tedy od 6 do 8 toho středoevropského, se tak mohlo stát poměrně snadno vytipovanou dobou, kdy se dalo svést na vlně vládních nákupů.

Během posledních dní vyskočil například čínský index SSE 50, sdružující 50 společností s největší tržní kapitalizací, v průběhu posledních obchodních hodin v průměru o 6,4 % (viz graf). Za tu dobu si tak dle agentury Bloomberg připsal k dobru zhruba 15 %, což odpovídá jeho největší rally od roku 2008. Během dnešního dne index vzrostl o 0,9 %.

Dle informací společnosti IG Asia Pte se tak vláda snaží trhy stabilizovat ještě před čtvrtkem 3. září, kdy v Číně proběhne oslava kapitulace japonských vojsk z roku 1945. Čínská vláda tak hodlá stabilizovat trhy poté, co započala mohutná vlna výprodejů, kterou mělo na svědomí několik desítek milionů individuálních investorů.

„Pokud na trhu spatříte výrazný nákupní signál trvající několik desítek minut, jde zpravidla i čínskou vládu,“ řekla pro agenturu Bloomberg Michelle Leung, vedoucí společnosti Xingtai Capital Management. „Pokud naopak sledujete open trhu či úroveň dosud nesplacených maržových dluhů, vidíte množství drobných investorů, kteří své akciové pozice uzavírají,“ dodala Leungová. Faktem ale zůstává, že se nelze na pravidelnost nákupů spoléhat do nekonečna.  S tím, jak roste počet jejich opakování v tu samou dobu, zvyšuje se pravděpodobnost, že fondy své načasování v brzké době změní.

I přesto, že se silně spekulovalo o tom, že čínská vláda své intervence zastaví, nestalo se tak. Ve čtvrtek minulého týdne započala další vlna nákupů, která má za cíl zmírnit nejhorší propad trhů od roku 1996. Stabilizace má rovněž přispět i k tomu, aby co nejméně faktorů narušovalo chystanou čtvrteční přehlídku. Právě na ní hodlá čínská garnitura demonstrovat nejen svou politickou, ale zároveň i vojenskou moc.

 

Newsletter