Kdy (ne)čekáme zvýšení sazeb

Začátek nového týdne odstartovala domácí data. Konkrétně šlo o výsledek únorové inflace, která přinesla nad očekávání trhu i České národní banky vyšší číslo. Jedná se tak o další dílek do skládačky spekulací o tom, zda ČNB v brzké době přistoupí ke zvýšení sazeb.

Vidinu letošního prvního úrokového hiku zatím podporují data, a to jak HDP za poslední kvartál 2018, tak i inflace za leden a únor. Mírným zklamáním byla dynamika mezd za poslední kvartál. Co se týče kurzu, v průměru za letošní rok dosahuje 25,674 koruny za euro, což je ve srovnání s prognózou centrální banky za první čtvrtletí o sedm haléřů slabší hodnota.

Domácí argumenty by tak březnové zvýšení, dá se říci, podporovaly, byť jde o již „stará“ data (větší roli hraje výhled pro příští měsíce, obzvláště v otázce inflace). Z výstupu z posledního zasedání ČNB bylo však patrné, že se bankovní rada silně zaměřuje i na vývoj v zahraničí. V tomto případě lze zmínit holubičí přístup Evropské centrální banky, která se rozhodla posunout výhled navýšení sazeb až do příštího roku, plus nadále trvající nervozitu kolem konečné podoby brexitu či výstupu z obchodního vyjednávání Spojených států a Číny, případně i z celkového ekonomického zpomalení evropské ekonomiky.

Vzhledem k tomu všemu proto předpokládáme, že se Rusnok a spol. v březnu přikloní spíše k pokračování vyčkávacího procesu. Nejbližší možný termín prvního letošního hiku tak spatřujeme v květnu, kdy bude zároveň zveřejněna aktualizovaná prognóza. Celkově pro letošní rok vidíme prostor pro až dvě zvýšení.

Zaměříme-li se na vývoj koruny, dnes zveřejněná čísla o inflaci neměla na kurz výraznější vliv. Nadále se tak pohybuje nad hranicí 25,60 za euro. Ve zbytku týdne nás z dat čeká maloobchod (čtvrtek) a průmysl (pátek). Vliv na kurz by mohlo mít rovněž zahraniční dění, konkrétně to týkající se brexitu.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,64 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,61 až 25,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,71 až 22,98 USDCZK.* 

Euro po zasedání ECB z minulého týdne postupně nabírá ztracené body, k čemuž přispěla i smíšená páteční data z amerického trhu práce. Tento týden by se nejen na euru, ale především na britské libře mohlo podepsat dění kolem brexitu.

Na pořadu jsou hned tři možná hlasování. To první, zítřejší, by se mělo týkat dohody o odchodu Velké Británie z EU, která podle nás odsouhlasena nebude. Poté by mělo následovat hlasování o tvrdé podobě brexitu (očekáváme odmítnutí) a dále hlasování o odsunu článku 50, tedy o posunutí data o brexitu. To by již podle našeho názoru mělo být odsouhlaseno, což by trhy mohly vyhodnotit pozitivně, byť by reakce vzhledem k očekávání mohla být spíše omezenějšího charakteru.

Dnes nás z dat čeká americký maloobchod. V průběhu týdne pak americká inflace (úterý) a průmysl (pátek). Svá čísla v tomto sektoru bude reportovat i eurozóna, a to ve středu.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1246 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1184 do 1,1264 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter