Kdy padne hranice 25,60 za euro? Další doping od jestřába z ČNB

Povolební nervozita na koruně měla doslova jepičí život, a i to je dost možná silné slovo. Domácí měna tak během včerejška opět přepsala pointervenční rekord, který nyní dosahuje zhruba jednoho haléře od úrovně 25,60 za euro. A i tato hranice v příštích dnech pravděpodobně padne.

Vítěz voleb, Babišovo hnutí ANO, se vrhlo na vyjednávání ohledně sestavení nové vlády. Koruna to však zcela ignoruje a „jede“ si dle svého, tzn. ve znamení vidiny brzkého zvýšení sazeb, které se již projevilo (a stále projevuje) v nárůstu tržních sazeb (např. výnosy českých dluhopisů včera dále rostly – 10letý bond se dostal až na 1,72 %, tedy nejvýše od května 2014).

Do toho všeho jsme se dočkali dalšího komentáře ze strany České národní banky, konkrétně od člena bankovní rady Marka Mory. Ten pro agenturu Bloomberg řekl, že rada má pro další zvýšení sazeb, a to již během příštího týdne, kdy ve čtvrtek proběhne další měnověpolitické zasedání, dost silné důvody, včetně fundamentů jako je vývoj inflace, mezd, spotřeby i investiční aktivity, které předčily predikci ČNB.

Prostor pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů teď v listopadu tu rozhodně je,“ řekl pro Bloomberg Mora patřící do trojice centrálních bankéřů, kteří již v září hlasovali pro zvýšení sazeb (Hampl a Benda byli dva zbývající). „Česká ekonomika potřebuje těsnější měnové podmínky,“ dodal s tím, že by proces utahování měl být postupný tak, aby bylo možné po každém „hiku“ posoudit jeho dopad na vývoj kurzu.

Roklen indikátor: Strašáci spěte, expanze české ekonomiky neslábne

„Osobně bych rád viděl takové zpřísnění, které by se rozprostřelo mezi zpevňování kurzu koruny a zvyšování sazeb tak, abychom vytvořili mnohem více manévrovacího prostoru pro budoucí měnovou politiku a abychom se vyhnuli nadměrnému zatížení vývozců,“ uzavřel Mora.

Koruna si po těchto slovech připsala další zisky, které ji dostaly na nový rekord od ukončení kurzového závazku dosahující 25,61 EURCZK. Aktuálně se domácí měna obchoduje mírně slabší na 25,63 za euro. Fundamenty pro další zpevnění tu však stále jsou, tudíž se v příštích dnech pravděpodobně dočkáme ataku, a možného prolomení, hranice 25,60 EURCZK (koruna je však stále překoupená, pozor tedy na možné vybírání krátkodobých zisků).

Ještě dnes budou zveřejněna data ohledně podnikové, spotřebitelské a kompozitní důvěry v českou ekonomiky za říjen, což je však fundament, který by další vývoj kurzu neměl výrazněji ovlivnit. Koruna se tak i nadále bude vyvíjet dle náznaků ze strany ČNB, které v podstatě potvrzují zvýšení sazeb během příštího týdne. Ještě předtím však do hry vstoupí Evropská centrální banka, která ve čtvrtek rozhodne o možných změnách podoby programu QE (všeobecně se čeká představení plánu osekání měsíčního objemu skupovaných aktiv a prodloužení trvání programu do roku 2018).

A právě nervozita před ECB, která již v dřívějších komentářích vypouštěla do éteru spíše holubičí signály (nahrává koruně k dalším ziskům), se začíná podepisovat na euru. Během včerejšího dne evropská měna vůči té americké oslabila krátce až k 1,173 EURUSD. Aktuálně však část těchto ztrát umazala až k 1,176 dolaru za euro, k čemuž přispěl například včerejší pokles amerických výnosů.

Do hry samozřejmě vstupuje i dění kolem Katalánska, byť na něj euro zatím nikterak výrazněji nereaguje. V případě dolaru se pak investoři zaměřují na jmenování nového šéfa Fedu. Americký prezident Trump včera novinářům sdělil, že poté, co pohovořil se všemi pěti kandidáty (včetně současné guvernérky Yellenové), je již velice blízko rozhodnutí o tom, kdo se chopí kormidla centrální banky.

Co se týče dat, dnes se v rámci Evropy dočkáme indexů PMI segmentu průmyslu a služeb ve Francii, Německu a v eurozóně. V USA se pak můžeme těšit na ty samé indikátory, plus na richmondský Fed index průmyslové aktivity.

 

Newsletter