Kdy skončí intervence? Analýza OGResearch na RoklenPro

Česká národní banka by měla opustit kurzový závazek při nejbližší vhodné příležitosti. Podle aktuální analýzy RoklenPro OGResearch to bude buď v průběhu dubna, anebo začátkem května 2017. Kurzový závazek se s jeho prodlužující se platností stává „nechtěným dítětem“ a tlak na jeho opuštění přichází jak z politické scény, tak finančního sektoru, který pociťuje jeho negativní projevy stále intenzivněji.

Podle aktuální říjnové prognózy RoklenPro OGResearch by mělo být z hlediska dosažení inflačního cíle postačující držet závazek do druhého čtvrtletí roku 2017. Návrat inflace k cíli je konzistentní s následným zhodnocením koruny k hranici 26 Kč za euro.

Základní teze předchozí květnové prognózy ohledně kurzové politiky a makroekonomického vývoje se beze zbytku naplnily. Zásadní makroekonomický obrat se zatím nekoná a ČNB posune kurzový závazek nejméně na druhý kvartál 2017. „Nová data o růstu HDP a inflaci, a to doma i v zahraničí, se od letošního června nicméně ukázala být optimističtější, než jsme očekávali. Rychlejší růst HDP byl dostatečný k uzavření mezery výstupu a celková inflace solidně akceleruje k hodnotám kolem 1 % koncem roku 2016,“ uvádí analýza.

Postupně tak mizí ekonomické důvody nejen pro držení kurzového závazku, ale i pro nulové úrokové sazby. S přibývajícími měsíci tak půjde víceméně o závazek politický a komunikační. Podle RoklenPro OGResearch tak jsou dva možné termíny ukončení závazku. Buď počátkem druhého, anebo na začátku čtvrtého kvartálu 2017. Dřívější termín se nám v tuto chvíli jeví jako pravděpodobnější – na rozdíl od odhadů většiny ekonomických analytiků a komentátorů.

„Dubnový či květnový termín odpovídá námi stále více pozorované snaze ČNB pod vedením nového guvernéra Jiřího Rusnoka opustit závazek co nejrychleji a neporušit přitom dříve pronesené sliby ohledně doby jeho platnosti. Tlak na ČNB roste, a to i z finančního sektoru, který trpí zápornými efektivními sazbami a vysokými náklady na pokrytí kurzového rizika, způsobenými spekulativním přílivem a neustálým tiskem peněz nutných k obraně závazku,“ uvádí autoři analýzy.


OGResearch je společnost, kterou v roce 2006 založil expertní tým bývalých ekonomů ČNB a Mezinárodního měnového fondu. OGResearch se zabývá makroekonomickým výzkumem, prognózou a poradenstvím. Jejími klienty jsou vlády, státy a globální instituce a organizace.

Spolu s Roklenem v listopadu 2016 spouští nový produkt pro podniky a instituce v ČR pod názvem RoklenPro OGResearch. RoklenPro OGResearch je placená aplikace obsahující kompletní model a umožnující jeho modifikaci o uživatelské nastavení (tzv. Scenario Builder). Již nyní si můžete objednat analýzu a otestovat aplikaci v beta režimu. Prosíme využijte poptávkový formulář na této stránce.

Objednat analýzu

Při ukončování závazku bude ČNB určitě usilovat o určitý element taktického překvapení, což ovšem může být v praxi docela obtížné. I po opuštění závazku lze proto nadále očekávat přítomnost ČNB na trhu, a to nejen kvůli tlumení velkých výkyvů v kurzu. Naše prognóza počítá s tím, že opuštění závazku bude nahrazeno kontinuálními intervencemi ČNB na různých hladinách kurzu tak, že bezprostředně účastníci trhu významnou změnu nepocítí a kurz bude zhodnocovat jenom pozvolna, sotva znatelným tempem.

Jaká jsou rizika aktuální prognózy RoklenPro OGResearch? Může česká měna posílit přes 26,00 EURCZK nebo můžeme být překvapeni naopak jejím oslabením? Objednejte si přístup do beta verze aplikace RoklenPro OGResearch, která obsahuje krom plné verze aktuální makroekonomické analýzy i tzv. scenario builder, který umožňuje porovnat primární scénář s vašimi vlastními parametry.

Newsletter