Koruna oslabuje jako jediná z regionu. Obchoduje se těsně pod 24,70 za euro. Dolar proti euru postupně smazává dnešní ztráty. Kurz testuje hranici 0,9600 EURUSD.

Kdy to skončí? Hypoteční úvěry v říjnu znovu lámaly rekordy

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů stále na své dno nenarazily a nového minima se dočkaly také v říjnu. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku klesla na 1,80 procenta, když v září to bylo 1,82 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

Letos se rekord přepisuje skoro každý měsíc a zatím to nevypadá, že by pád sazeb měl končit. Otázkou je, jak s hypotečním trhem zamíchá nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vejde v účinnost 1. prosince.

„Nepatrný říjnový pokles průměrných úrokových sazeb lze vysledovat u většiny bank zapojených ve Fincentrum Hypoindexu. Důvodem může být jak pokles váhy dražších úvěrů v portfoliu sjednaných hypoték po zavedení nových doporučení ČNB na výši úvěru k hodnotě nemovitosti, tak snaha nabídnout klientům před účinností nového zákona o spotřebitelském úvěru delší fixace podpořené slevami,“ uvedl hlavní analytik Fincentrum Josef Rajdl.

V říjnu si přišlo do bank sjednat hypoteční úvěr 9484 lidí, což je jen o 484 lidí měně, než v září. Mírný pokles zaznamenaly i objemy. Lidé uzavřeli hypoteční úvěry v celkovém objemu 18,785 miliardy korun, meziměsíčně o 822 milionů méně.

Pokles úrokových sazeb nezastavilo ani doporučení České národní banky, aby banky neposkytovaly stoprocentní hypotéky. ČNB varovně zvedá prst a doporučuje raději poskytovat hypotéky do 95 procent LTV (Loan to Value – poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti). Snaží se tak ochránit banky, aby nedoplatily na klienty, kteří se dostanou do potíží se splácením hypotečního úvěru. Další zpřísnění přijde příští rok.

Na začátku listopadu změnila nabídkové úrokové sazby u hypoték jen Moneta Money Bank a mBank. mBank zjednodušila svůj sazebník a některé úrokové sazby dokonce snížila. Banka nově rozlišuje pouze hypotéky s LTV do a nad 85 procent. Čím méně si chcete půjčit, tím vám banka dá nižší sazbu. mBank snížila úrokové sazby hlavně u hypoték do 85 procent LTV.

Podobně postupovala Moneta Money Bank. Od října banka nabízí hypotéku s LTV do 75 procent, kde u fixace na rok máte možnost získat úrokovou sazbu od 2,09 procenta a na tři a pět let.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. 

Newsletter