Když cena východoněmeckého másla nastartuje euro

Pokud jste jako intradenní tradeři chtěli zobchodovat včerejší výsledek německé inflace, první možnost jste měli o několik hodin před „oficiální“ čtrnáctou hodinou. Od ceny másla prodávaného v Drážďanech, přes cenu trika v Lipsku či parfému z Chemnitz, každý měsíc jako první zveřejňuje výsledky indexu spotřebitelských cen Sasko. A právě inflační data tohoto spolkového státu jako první rozhýbala euro.

Statistika z oblasti, jež do roku 1990 spadala pod východní Německo a jeho systém řízených cen, je v hledáčku obchodníků zapsána jako klíčový fundament, který může napovědět, zda se německá inflace zlepšuje, či nikoliv. Saská data jsou totiž v rámci všech spolkových států zveřejněna jako první, a to už v 9 hodin. Až poté následují další německé regiony, přičemž celá země reportuje výsledná čísla v dvě hodiny odpoledne.

„Čím dříve se dostanete k jakémukoliv náznaku dat, tím lépe,“ řekl pro agenturu Bloomberg Neil Jones, šéf oddělení obchodů s hedgeovými fondy ve společnosti Mizuho. „Sasko reportuje jako první a je součástí Německa, tedy největší evropské ekonomiky, tím pádem přináší i indícii o tom, jakým směrem se výsledná statistika bude ubírat.“

A přesně tak se i stalo. Včerejší saská inflace měřené indexem cen spotřebitelů se meziměsíčně zastavila na +0,3 % při předchozím únorovém propadu o -0,1 %. Euro na to vzápětí zareagovalo posílením vůči dolaru o 0,2 % (viz graf v čase 9:00), stejně tak poskočily i výnosy 10letých německých státních dluhopisů. Pro srovnání, během minulého roku si euro po každém měsíci, kdy byla zveřejněna změna saské inflace, v průměru připsalo zisky o velikosti 0,08 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

I přesto, že nešlo o nikterak bouřlivou reakci, která by výrazněji změnila převažující sentiment, zmiňovaný pohyb byl v případě saské cenové hladiny, jež byla navíc zveřejněna ve stejnou dobu, kdy se otvírá frankfurtská burza, silnější než v případě reportu inflace celé eurozóny. Obdobná reakce bývala často pozorováno například i v případě Ifo indexu podnikatelské nálady, ovšem situace se za poslední měsíce výrazně změnila.

„V současné době jsou dominantní hnací silou měnových kurzů opatření měnové politiky, a proto je potřeba sledovat pouze ta čísla, která mají vliv na sentiment centrálních bank,“ míní Ulrich Leuchtmann, šéf měnového oddělení společnosti Commerzbank. Podle něj to byl právě index Ifo, který s kurzem dokázal zahýbat při sebemenším překvapení, ovšem to už se netýká dneška. V tuto chvíli je, i dle slov samotné ECB, klíčovým indikátorem právě inflace, proto by se i v dalších měsících mělo vyplatit sledovat právě saský index cen spotřebitelů.

Newsletter