Tlaky na mírně silnější dolar přetrvávají. Neoslabil je ani včerejší Fed či pokles delších tržních sazeb. Vliv na kurz tak patrně má tržní sentiment ve znamení averze k riziku. Rizikově averzní nálada a silnější dolar představují rizika slabších měn regionu. Koruna po včerejším krátkém prolomení 26,00 za euro oslabila nad 26,10 za euro.

Když cena východoněmeckého másla nastartuje euro

Pokud jste jako intradenní tradeři chtěli zobchodovat včerejší výsledek německé inflace, první možnost jste měli o několik hodin před „oficiální“ čtrnáctou hodinou. Od ceny másla prodávaného v Drážďanech, přes cenu trika v Lipsku či parfému z Chemnitz, každý měsíc jako první zveřejňuje výsledky indexu spotřebitelských cen Sasko. A právě inflační data tohoto spolkového státu jako první rozhýbala euro.

Statistika z oblasti, jež do roku 1990 spadala pod východní Německo a jeho systém řízených cen, je v hledáčku obchodníků zapsána jako klíčový fundament, který může napovědět, zda se německá inflace zlepšuje, či nikoliv. Saská data jsou totiž v rámci všech spolkových států zveřejněna jako první, a to už v 9 hodin. Až poté následují další německé regiony, přičemž celá země reportuje výsledná čísla v dvě hodiny odpoledne.

„Čím dříve se dostanete k jakémukoliv náznaku dat, tím lépe,“ řekl pro agenturu Bloomberg Neil Jones, šéf oddělení obchodů s hedgeovými fondy ve společnosti Mizuho. „Sasko reportuje jako první a je součástí Německa, tedy největší evropské ekonomiky, tím pádem přináší i indícii o tom, jakým směrem se výsledná statistika bude ubírat.“

A přesně tak se i stalo. Včerejší saská inflace měřené indexem cen spotřebitelů se meziměsíčně zastavila na +0,3 % při předchozím únorovém propadu o -0,1 %. Euro na to vzápětí zareagovalo posílením vůči dolaru o 0,2 % (viz graf v čase 9:00), stejně tak poskočily i výnosy 10letých německých státních dluhopisů. Pro srovnání, během minulého roku si euro po každém měsíci, kdy byla zveřejněna změna saské inflace, v průměru připsalo zisky o velikosti 0,08 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

I přesto, že nešlo o nikterak bouřlivou reakci, která by výrazněji změnila převažující sentiment, zmiňovaný pohyb byl v případě saské cenové hladiny, jež byla navíc zveřejněna ve stejnou dobu, kdy se otvírá frankfurtská burza, silnější než v případě reportu inflace celé eurozóny. Obdobná reakce bývala často pozorováno například i v případě Ifo indexu podnikatelské nálady, ovšem situace se za poslední měsíce výrazně změnila.

„V současné době jsou dominantní hnací silou měnových kurzů opatření měnové politiky, a proto je potřeba sledovat pouze ta čísla, která mají vliv na sentiment centrálních bank,“ míní Ulrich Leuchtmann, šéf měnového oddělení společnosti Commerzbank. Podle něj to byl právě index Ifo, který s kurzem dokázal zahýbat při sebemenším překvapení, ovšem to už se netýká dneška. V tuto chvíli je, i dle slov samotné ECB, klíčovým indikátorem právě inflace, proto by se i v dalších měsících mělo vyplatit sledovat právě saský index cen spotřebitelů.

Newsletter