Nvidii aktuálně můžeme označit jako nejdůležitější společnost na světě. Není tak divu, že její kvartální výsledky jsou třešničkou na dortu každé výsledkové sezóny. Do jisté míry totiž čísla Nvidia ukazují na udržitelnost AI rally. Výsledky mohou pohnout celým indexem S&P 500 a Nasdaq nahoru nebo dolů. Velká část zisků indexů z minulého a tohoto roku úzce souvisí právě s AI. Její boom můžeme označit jako zlatou horečku. A jak se říká – nevyplatí se až tolik těžit zlato jako prodávat krumpáče. A ty pomyslné krumpáče prodává právě Nvidia. Čip H100 nemá konkurenci.
Do aktuálního kvartálu Nvidia nevstupovala v ideální pozici, negativně zapůsobilo zejména odsunutí nového čipu Blackwell. I přesto však akcie od začátku roku vzrostly o více než 160 %. Před samotnými výsledky se u Nvidia očekával pohyb o 10 % na jednu nebo druhou stranu. To by představovalo více než 300 miliard dolarů, což by byl největší jednodenní propad nebo růst v historii a zároveň více, než je tržní kapitalizace 95 % společnosti z indexu S&P 500.
Očekávání byla obrovská, pro uklidnění investorů, že raketový růst Nvidie bude pokračovat společnost musela předpoklady nejen překonat, ale ideálně rozdrtit. K prvnímu došlo, k tomu druhému však spíše ne. Tržby meziročně vzrostly o 122 % a dosáhly na rovných 30 miliard USD. Tržby datových center, které jsou hlavní sekcí Nvidia, pak dokonce vzrostly o 154 % na 26,3 miliardy USD. Sekci gaming pak tržby vzrostly o 16 % na 2,9 mld. USD. Zisk se meziročně více než zdvojnásobil z 6,18 mld. na 16,6 mld. USD. Pozitivní byl i výhled na aktuální kvartál – tržby by měly meziročně vzrůst o 80 % na 32,5 mld. USD, analytici původně očekávali 31,7 mld. USD. V procentuálním vyjádření však růst Nvidia nevyhnutelně zpomaluje, což je jednou z příčin negativní reakce investorů na samotné výsledky. Před samotnými výsledky se na trhu šuškalo očekávání tržeb kolem 33 až 34 miliard USD v aktuálním kvartálu, které by mohlo spustit lavinu nákupů. Mírným negativem byl i mezikvartální pokles marže – z 78,4 na 75,1 %. Za celý rok by pak měla být marže kolem 75 %, což je mírně pod očekáváním trhu. Nvidia se vyjádřila i k novému čipu Blackwell, jehož problémy v produkci zatlačily na akcie před několika týdny. Nové čipy by však měly být ve velkém odeslány v posledním kvartále roku, na tržbách by měly již letos přinést několik miliard dolarů. Důležité také je, že poptávka po dosavadních čipech Hopper je stále silná. Nvidia navíc schválila odkup akcií v hodnotě 50 miliard dolarů.
V reakci na výsledky akcie Nvidia po uzavření trhu však spadly o necelých 7 %, očekávání tak byla obrovská. Reakce trhu však není příliš logická, Nvidia překonala očekávání téměř u všech klíčových čísel. Výhled na aktuální kvartál a spuštění produkce čipů Blackwell je také velmi pozitivní. Po tak obrovském růstu, jaký Nvidia prodělala v posledních letech, ji trh jednoduše naceňuje na naprostou dokonalost. A i malé mráčky stačily k obrovské korekci. Aktuální korekce však může být jen dočasná, nic nenasvědčuje tomu, že by poptávka po vyspělých čipech na AI ochlazovala, spíše naopak. Jak Amazon, tak i Microsoft, Meta a Alphabet plánují obrovské náklady na nové čipy. Rizika podoinvestování AI jsou dle technologických gigantů větší než přeinvestování. Z toho pak bude těžit vládce trhu – Nvidia. Bez velké volatility, která je tradičně spíše vidět na menších společnostech, to však nebude. Jedno je však stále pravdou – žádný technologický gigant nenabízí tak masivní růst jako Nvidia.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, MT4
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.