Když žena vydělává víc, muž trpí jako zvíře

V České republice činí hrubý hodinový výdělek ženy v průměru o 21,1 % méně než hrubý hodinový výdělek muže. V rámci celé Evropské unie je tento tzv. gender pay gap na úrovni 16 %. Na globální úrovni pak ženy vydělávají jen 63 % toho, co muži, přičemž bude trvat ještě 202 let, než se tento rozdíl vyrovná, varovalo na konci minulého roku Světové ekonomické forum (World Economic Forum, WEF).

Zpráva WEF samozřejmě měla poukázat na žalostně pomalé tempo sbližování mzdové úrovně mužů a žen. Přesto je stále častější, že žena vydělává více než její manžel. Například ve Spojených státech se to podle dat Úřadu pro statistiky trhu práce (Bureau of Labor Statistics), které prezentuje server Market Watch, týká 38 % manželských párů.

Muži, přestaňte si myslet, že vaše manželka příliš utrácí, varuje studie

Na druhé straně barikády se však objevují obavy, že trend posilování ekonomické pozice žen se stává tak trochu překážkou pro zachování lidského druhu. „Moje žena vždy vydělávala víc peněz než já a na nějaký čas to úplně zabilo nás sexuální život,“ postěžoval si začínající právník Dave Peters na stránkách MEL Magazine, který mužskýma očima přibližuje, jaké to je, když je žena ekonomicky úspěšnější než muž.

A ve zkratce asi takto: jak se tradiční genderové role rozpadají, mužské ego trpí jako zvíře. V manželství se totiž muži cítí mnohem lépe, když jsou oni těmi pověstnými živiteli rodiny. A když muž nepracuje na plný úvazek, pravděpodobnost rozvodu roste o celou třetinu, zjistila studie z Harvardu, která analyzovala více než 6 300 manželských párů.

„U manželství vzniklých po roce 1975 je nedostatek zaměstnání manžela spojen s vyšším rizikem rozvodu,“ shrnuje Alexandra Killewald. „Stereotyp manželky jako ženy v domácnosti se sice může rozpadat, ale norma manžela jako živitele rodiny přetrvává,“ dodala autorka studie a profesorka sociologie na Harvardské univerzitě.

 

„Nejste muž, když nepracujete. Jste příživník. A to zničilo náš sexuální život.“ Tak Dave Peters hovoří o době, kdy se vrátil do školy, aby si dodělal doktorát, zatímco jeho manželka pracovala. „Než jsem se vrátil do školy, měli jsme sex dvakrát až třikrát týdně. Po několika letech ve škole, to bylo ’povinně’ dvakrát měsíčně,“ popsal právník.

Dále například výzkum z University of Chicago se dotazoval párů, jak jsou spokojeni ve svém manželství. Přitom pokud žena byla primární živitelkou rodiny, tedy vydělávala více, bylo o 6 procentních bodů méně pravděpodobné, že uvedou, že žijí ve „šťastném manželství“. Stejně tak v těchto svazcích častěji dochází k nevěře ze stany muže, uvádí server Miami Herald.

Jak se ovšem zdá, situace, kdy manželka vydělává více než manžel, je nepříjemná nejen mužům, ale často i samotným ženám. Tak hovoří studie amerického Úřadu pro sčítání lidu (U.S. Census Bureau), která přišla na to, že když do rodinného rozpočtu vyšším dílem přispívá žena, oba z manželů mají tendenci nadhodnocovat příjem muže a naopak podhodnocovat příjem ženy.

Lidé, kteří mají častěji sex, vydělávají více peněz, tvrdí studie

Newsletter