Klaus: Brexit nás zachraňuje od bruselského monstra

Ekonomický dopad brexitu na českou ekonomiku bude podle bývalého prezidenta Václava Klause nulový. Podle něj je to falešné strašení, řekl dnes v rozhovoru pro Český rozhlas – Radiožurnál. Odchod Britů z Evropské unie exprezident přirovnal k rozpadu Československa, kdy se druhý den také nic nestalo a země normálním způsobem fungovala.

„Chtěl jsem zesílit, že dnes je úžasný den, mimořádný den, protože to, co se stalo včera ve Velké Británii je obrovské vítězství všech evropských demokratů, všech lidí, kteří chtějí žít ve svobodném světě a kteří jsou totálně nespokojeni s tím, kudy se Evropská unie ubírá,“ říká Klaus, podle kterého by Češi měli slavit.

Brexit aneb co bude dál? Otázky a odpovědi

Británie, která zachránila Evropu od Napoleona a Hitlera, nyní podle Klause zachraňuje Evropu od „bruselského monstra“. „Evropská unie je tak slabá, že už slabší být nemůže, takže myšlenka, že by mohla být ještě oslabena, nepřichází v úvahu. Evropská unie je bludná cesta, je to slepá ulička a tudy to nemělo jít,“ konstatoval bývalý prezident.

Posílení radikálně pravicových stran v Evropě se Václav Klaus neobává. „Myslím, že v Evropě mohou posílit radikálně demokratické strany, demokratičtí lidé zaskočení dnešním vývojem Evropské unie. Ta mlčící většina se může pochlapit a vzchopit a něco začít dělat,“ kosntatoval Klaus.

Newsletter