Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Klepání na korunové dveře: Merkelová a spol., v závěsu ČNB

Máme za sebou týden, který se sice nesl ve znamení absence jakýchkoliv domácích dat, koruna si ale i tak připsala posílení na úroveň pouhých pár haléřů od hranice 26,00 za euro. Její další vývoj bude zajímavé sledovat už jen proto, že nás během příštích dní čeká hned několik významných okamžiků, a to jednak německé parlamentní volby a rozhodnutí ČNB o sazbách.

Česká měna si v začátku týdne připsala decentní oslabení až k hranici 26,14 za euro. Tento vývoj byl ale nakonec zvrácen a koruna se tak posunula až k low na 26,03 EURCZK (aktuálně 26,05 EURCZK). Během týdne ji podporoval především nárůst výnosů českých státních dluhopisů, v závěru pak přispěla i předpověď banky HSBC ohledně dalších kroků České národní banky.

Německé volby na trzích

Zaměříme-li se na dění příštího týdne, první „akce“ se dočkáme hned v pondělí. Tehdy už totiž budou známy konečné výsledky parlamentních voleb v Německu, které se uskuteční v neděli.

Aktuální odhady pracují s tím, že by nejvíce hlasů měla obdržet Angela Merkelová a její CDU/CSU, druhé místo by pak mělo patřit SPD (Martin Schulz). Třetí příčka už tak jasná není, utkat by se o ni měla pravděpodobně Alternativa pro Německo (AfD) a Levice, o něco hůře jsou na tom Zelení a Svobodná demokratická strana (FDP).

V návaznosti na souboj o třetí místo se pak bude formovat koalice, jejíž politika bude následně ovlivňovat nejen ekonomický vývoj Německa, ale i tamních trhů. Jaké jsou odhady? A máme vzhledem ke klíčovému napojení na německou ekonomiku očekávat reakci i u českých trhů, například na koruně?

„V současné době se nám nejpravděpodobněji jeví dvě možné koalice. Vítězná CDU/CSU se sociálními demokraty (SPD), nebo CDU/CSU s liberálními demokraty (FDP) a Zelenými,“ odpověděl na dotaz Roklen24 ekonom Komerční banky David Kocourek. „První možnost bude záviset na výsledku SPD. Druhá možnost je také na základě předvolebních průzkumů možná, ale zase bude náročná na balancování rozdílných priorit obou menších stran,“ dodal.

Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské by byla ideální silná vláda jedné strany nebo stran, jejichž programy se v mnohém prolínají, tj. např. CDU a FDP. „Těm ale bohužel předvolební průzkumy neslibují dostatek hlasů na vytvoření koalice. Do party tak budou muset vzít i Zelené,“ poukázala ekonomka.

Z hlediska možného dopadu na trhy očekává Horská pozitivní reakci eura, pokud by z voleb vyšel jednoznačný vítěz nebo silná propodnikatelská koalice CDU a FDP,  popřípadě se Zelenými. Euro by se mohlo naopak rozhoupat, pokud by v Bundestagu výrazněji posílila krajně protievropská AfD.

„Výrazné vítězství CDU či vznik silné koalice by mohl na trh přinést trochu optimismu,“ míní Horská. „Vzhledem k silné ekonomické provázanosti Německa a okolních středoevropských zemí by z této pozitivní zprávy mohly těžit všechny měny v regionu: česká koruna, maďarský forint či polský zlotý,“ dodala.

Podle Kocourka z Komerční banky bude klíčové, jak se koalice postaví k reformám, které Německo potřebuje, jako například přeorientování ekonomiky ze zahraničního obchodu na růst založený na domácích zdrojích. České ekonomice by pak nejvíce nahrálo posílení role německé poptávky.

„Pro vývoj kurzu koruny z toho ovšem ani v krátkém ani v dlouhém horizontu mnoho nevyplývá,“ konstatoval Kocourek. „Na jeho vývoj bude mít zásadnější vliv rychlost zvyšování sazeb Českou národní bankou a také rozhodování zahraničních investorů, kteří stále mají v české měně umístěnou velkou spekulativní pozici a vyčkávají na další posílení koruny.“

Zvýší, zní hlasy z HSBC a z Morgan Stanley

Tímto se tak dostáváme k další události korunového trhu, kterou bude středeční zasedání bankovní rady ČNB. Ta rozhodne, zda je současná situace české ekonomiky dostatečně „dobrá“ na to, aby bylo provedeno další, v pořadí letos již druhé, zvýšení úrokových sazeb.

Poslední data hovoří jasně. Česká ekonomika roste solidním tempem, stejně tak i inflace a mzdy. Z tohoto hlediska by tak radu ČNB nemělo nic brzdit. Na druhou stranu, dost možná si bude chtít ještě chvilku počkat, a to nejen na aktualizovanou prognózu, ale i na to, jak se Evropská centrální banka postaví k nastolené otázce přehodnocení své měnové politiky, které by, jak na posledním zasedání naznačil guvernér Draghi, mělo proběhnout v říjnu.

Roklen indikátor: Ochlazení české ekonomiky se zatím nekoná

Naprostá většina odhadů podle agentury Bloomberg pracuje s tím, že sazby ČNB zůstanou v září nadále na 0,25 %. Najdou se však i tací, kteří věří ve zvýšení o 25 bazických bodů na 0,5 %. Mezi ně patří například banka HSBC (není součástí Bloomberg průzkumu) či Morgan Stanley.

HSBC původně jako většina ostatních favorizovala až listopadový termín. Poslední čísla přicházející z české ekonomiky však její analytický tým přesvědčila k tomu, aby svůj odhad změnil.

„Původně jsme si mysleli, že druhé zvýšení sazeb se odehraje v listopadu. Zdá se však, že bankovní rada ČNB nemá důvod čekat,“ cituje agentura Bloomberg slova Agaty Urbanske-Giner, která v HSBC působí jako ekonomka. „Nahrává tomu nejen kurz koruny vůči euru, který se v posledních dvou měsících pohybuje do strany, ale i ekonomická data z druhého čtvrtletí přebíjející očekávání.“

Urbanska-Giner v tomto směru poukazuje především na silný růst mezd a jeho vliv na rizika dalšího růstu inflace. „Ten pravděpodobně povede k tomu, že ČNB dříve či později podruhé zvýší své úrokové sazby,“ je přesvědčena ekonomka.

Zda se tak opravdu stane, se dozvíme ve středu 27. září, kdy se měnověpolitického zasedání bankovní rady ČNB zúčastní všech sedm členů.

Newsletter