Klíčový muž Fedu zdůraznil zlepšení trhu práce

Výrazný růst pracovních míst a dlouho očekávaný návrat zaměstnanců, kteří pobírají střední mzdu. To jsou podle prezidenta Fedu v New Yorku Williama Dudleyho dva pozitivní signály amerického trhu práce. Posilují tak jeho pozitivní zprávu pro širší ekonomiku, uvedla CNBC na webových stránkách.

Podle Dudleyho, druhého nejvýznamnějšího muže měnového výboru FOMC, růst počtu pracovních míst v posledních dvou měsících „pomohl zmírnit dřívější obavy, že se růst bude začínat oddalovat. „Ve skutečnosti tyto zprávy posílily můj názor, že se podmínky na trhu práce dál zlepšují,“ řekl dnes Dudley na tiskové konferenci.

Dudley si vychutnal dolar: Fed v září zvýší sazby? Ano, možné

„Poprvé za nějakou dobu zisky pracovních míst se středními příjmy vlastně převyšují celonárodní zisky pozic, které mají vyšší a nižší mzdy,“ řekl Dudley, který je blízkým spojencem šéfky Fedu Janet Yellenové. „Věřím, že se jedná o důležitý vývoj v ekonomice, protože pokud to bude pokračovat, vytvoří se více míst pro zaměstnance a jejich rodiny, které až do teď jen obtížně vycházejí,“ dodal.

Dudley ještě před včerejším zápisem z jednání americké centrální banky naznačil, že Fed by mohl zvýšit úrokové sazby již na svém zářijovém zasedání. Dnes to dále nekomentoval.

Dva ze členů měnového výboru Fedu (FOMC) byli pro zvýšení sazeb v červenci. Důležitější je viditelná rozpolcenost FOMC ohledně toho, jak blízko je ten správný čas na další růst úroků.

Newsletter