Klid na akciích nečekejte

Během minulého týdne jsme byli svědky toho, jak si hlavní americké indexy prošly silně proměnlivou jízdou. Prvotní pokles, který americké akcie dostal do pásma korekce, byl v závěru týdne vystřídán růstem. Sentiment se však neudržel a trhy se po víkendu opět propadly o poměrně výrazná čísla.

Průběh minulého týdne na amerických trzích mohl, především z historického pohledu, ledacos napovědět. Z hlediska obdobného vývoje, který byl pozorován od roku 1950, kdy si akcie prošly silně proměnlivým chováním, v jehož rámci dělilo intradenní hig a low indexů několik procent, se dá očekávat, že tento týden bude ještě více volatilní. Dosavadní výsledky to zatím potvrzují. Během včerejšího obchodního dne se index Dow Jones propadl o více jak 350 bodů, obdobně na tom byl i S&P 500, jenž odepsal zhruba 3 %. Dnes trh tyto prudké ztráty zatím částečně koriguje.

Týden od 24. až do 28. srpna byl jedním z pouhých 17 týdnů od roku 1950, kdy byl na indexu S&P 500 pozorován silný rozdíl mezi intradenním high a low, jenž dosahoval více jak 6 %. Ve výsledku si však index připsal poměrně nízký výnos, a to zhruba plus mínus jedno procento. Taková kombinace silných swingů a minimálních týdenních výnosů je dle serveru CNBC velice neobvyklá a ve většině historických případů vede k mnohem vyšší volatilitě během následujícího týdne.

Doposud bylo od roku 1950 pozorováno 200 týdnů, včetně toho minulého, kdy si S&P 500 prošel intradenním rozdílem mezi high a low větším jak 6 %. Celkově pak bylo celkem 1457 týdnů, kdy ten samý benchmark zaznamenal stabilní výnos v rozmezí +-1 %. Pouze v případě 16 týdnů byla však pozorována kombinace obou. Následující týden po těchto zmiňovaných byl pak silně volatilitní (viz tabulka). Ze všech 16 bylo pozorováno 9 rostoucích, přičemž nejvyšší zhodnocení bylo 7,5 %, a 7 klesajících, kde největší pokles dosáhl 6,8 %.

Které sektory mohou překvapit?

Server CNBC se v rámci dané analýzy zaměřil o na to, které sektory by si v rámci volatilního týdne mohly připsat nejvyšší zisky. Z historického hlediska se podařilo nelézt dva, jejichž zhodnocení předčilo jejich obvyklý výkon. Jde o segment zdravotnictví, jenž si v týdnech, jako byl ten minulý, připsal zhruba 2,3 %, a telekomunikace s 1,7 % (viz graf).

Výnosy jednotlivých sektorů byly vytvořeny na základě simulovaných obchodů, které byly uskutečněny před a po vybraných týdnech. Přibližně 75 % z nich skončilo v plusových číslech právě v případě telekomunikací a zdravotnictví.

Je sice poměrně brzo predikovat, jak skončí aktuální týden, avšak dosavadní vývoj potvrzuje to, že volatilita se i teď udrží na poměrně vysoké úrovni.

Newsletter