Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Klid na akciích nečekejte

Během minulého týdne jsme byli svědky toho, jak si hlavní americké indexy prošly silně proměnlivou jízdou. Prvotní pokles, který americké akcie dostal do pásma korekce, byl v závěru týdne vystřídán růstem. Sentiment se však neudržel a trhy se po víkendu opět propadly o poměrně výrazná čísla.

Průběh minulého týdne na amerických trzích mohl, především z historického pohledu, ledacos napovědět. Z hlediska obdobného vývoje, který byl pozorován od roku 1950, kdy si akcie prošly silně proměnlivým chováním, v jehož rámci dělilo intradenní hig a low indexů několik procent, se dá očekávat, že tento týden bude ještě více volatilní. Dosavadní výsledky to zatím potvrzují. Během včerejšího obchodního dne se index Dow Jones propadl o více jak 350 bodů, obdobně na tom byl i S&P 500, jenž odepsal zhruba 3 %. Dnes trh tyto prudké ztráty zatím částečně koriguje.

Týden od 24. až do 28. srpna byl jedním z pouhých 17 týdnů od roku 1950, kdy byl na indexu S&P 500 pozorován silný rozdíl mezi intradenním high a low, jenž dosahoval více jak 6 %. Ve výsledku si však index připsal poměrně nízký výnos, a to zhruba plus mínus jedno procento. Taková kombinace silných swingů a minimálních týdenních výnosů je dle serveru CNBC velice neobvyklá a ve většině historických případů vede k mnohem vyšší volatilitě během následujícího týdne.

Doposud bylo od roku 1950 pozorováno 200 týdnů, včetně toho minulého, kdy si S&P 500 prošel intradenním rozdílem mezi high a low větším jak 6 %. Celkově pak bylo celkem 1457 týdnů, kdy ten samý benchmark zaznamenal stabilní výnos v rozmezí +-1 %. Pouze v případě 16 týdnů byla však pozorována kombinace obou. Následující týden po těchto zmiňovaných byl pak silně volatilitní (viz tabulka). Ze všech 16 bylo pozorováno 9 rostoucích, přičemž nejvyšší zhodnocení bylo 7,5 %, a 7 klesajících, kde největší pokles dosáhl 6,8 %.

Které sektory mohou překvapit?

Server CNBC se v rámci dané analýzy zaměřil o na to, které sektory by si v rámci volatilního týdne mohly připsat nejvyšší zisky. Z historického hlediska se podařilo nelézt dva, jejichž zhodnocení předčilo jejich obvyklý výkon. Jde o segment zdravotnictví, jenž si v týdnech, jako byl ten minulý, připsal zhruba 2,3 %, a telekomunikace s 1,7 % (viz graf).

Výnosy jednotlivých sektorů byly vytvořeny na základě simulovaných obchodů, které byly uskutečněny před a po vybraných týdnech. Přibližně 75 % z nich skončilo v plusových číslech právě v případě telekomunikací a zdravotnictví.

Je sice poměrně brzo predikovat, jak skončí aktuální týden, avšak dosavadní vývoj potvrzuje to, že volatilita se i teď udrží na poměrně vysoké úrovni.

Newsletter