Kocherlakota (Fed): Nízké výnosy dluhopisů mě znepokojují

Nízké výnosy státních dluhopisů nejen v USA, ale i v dalších vyspělých zemích, jsou velice znepokojujícím úkazem, který svědčí o nedostatku důvěru v činnost centrálních bank a jejich schopnost dosáhnout stanovených cílů. Tímto způsobem vyjádřil své obavy prezident pobočky Federálního rezervního systému v Minneapolis Narayana Kocherlakota.

„Pokles dluhopisových výnosů je jasným signálem investorské nervozity pramenící ze současné kombinace pomalého růstu a nízké inflace“, řekl na úterní konferenci Minnesotské asociace bankéřů Kocherlakota. „Celkově tato situace reflektuje nedostatek důvěry jak v měnový výbor Federálního rezervního systému (FOMC), tak i v ostatní centrální banky světových mocností“, dodal bankéř.

Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se na konci pondělní seance dostaly na úroveň 1,669 %, což byla nejnižší zavírací hodnota od května 2013. Dnes se již obchodují na úrovni zhruba 1,8 %. Americké bondy jsou v současné době považovány za tzv. bezpečné přístavy. Vzhledem k celosvětovému přebytku likvidity se tak staly vyhledávaným instrumentem napříč celým investičním publikem.

Jsou dluhopisy opravdu méně rizikové?

Prezident minneapoliské pobočky Fedu je znám především jako dlouhodobý zastánce agresivní měnové politiky. Svůj postoj odůvodňuje neustálým podstřelováním 2% inflačního cíle, které dle jeho názoru vede k postupné ztrátě kredibility americké centrální banky. Z toho důvodu je taky přesvědčen, že by Fed měl pozdržet plánované navýšení krátkodobých úrokových sazeb alespoň do doby, než se cenové hladina přiblíží k „přijatelným úrovním“ poblíž stanoveného cíle.

Již dříve Kocherlakota prohlásil, že bude trvat ještě několik let, než se tempo růstu cen dostane z dnešních úrovní na avizované 2 %. „Pokud chce tedy Výbor dostát svých makroekonomických závazků, měl by zvýšení sazeb ještě odložit“, přepisuje jeho slova server Wall Street Journal.

Minulý rok byl Kocherlakota členem měnového výboru, jenž rozhodoval o vývoji monetární politiky. Díky svým názorům je považován za jednoho z nejvíce „holubičích“ bankéřů. Sám se nechal dokonce slyšet, že americký program kvantitativního uvolňování neměl být v říjnu 2014 ukončen, ale měl pokračovat i nadále. Letos v únoru však jeho mandát v rámci FOMC končí, proto už nebude mít možnost zasáhnout do budoucích debat o podobně americké peněžní politiky.

Williams (Fed): Americká ekonomika je solidně nastartovaná

Bullard (Fed) vidí jako možné zvýšení sazeb Fedu nejdřív k červnu až červenci

Newsletter