Kofola již zítra technicky vstoupí na pražskou burzu. Co bude dál?

Společnost Kofola získala schválení prospektu cenných papírů ze strany České národní banky. Nic tak nebrání přijetí akcií Kofoly na pražskou burzu. Emise by měla být na burzu uvedena k zítřejšímu datu, tedy 1. října. Co to znamená a jaké další kroky očekávat?

1/ Změna struktury společnosti

V dnešní zprávě Kofola uvedla, že dalším krokem po přesunu sídla společnosti do České republiky bude změna struktury společnosti. Kolem 8. října dojde k navýšení kapitálu nové společnosti Kofola ČeskoSlovensko a.s. Kapitál bude navýšen hlavními akcionáři Kofoly, kterými jsou KSM Investment, CED Group, René Musila a Tomáš Jendřejek. Následně se hlavním akcionářem skupiny Kofola stane právě Kofola ČeskoSlovensko a.s. s podílem alespoň 99,6 %, přičemž má dojít k vytěsnění minoritních investorů.

2/ Stažení akcií Kofoly z polského trhu a přesun na pražskou burzu

Spolu s vytěsněním minoritních akcionářů dojde ke stažení akcií z polského regulovaného trhu, kde se v tuto chvíli akcie obchodují. V současnosti jde však o velmi malý počet akcií (z celkem 26,2 milionu vydaných akcií je jich na varšavské burze k dispozici pouze 106 tisíc kusů). Obchodování s akciemi Kofoly by tak mělo přejít na pražskou burzu. Proto v tuto chvíli příprava „technického listingu“. V řádu dní by měly být akcie obchodovatelné souběžně na pražské i varšavské burze. Důležité je zmínit, že půjde technicky o dvě různé emise – na polské burze se obchodují akcie společnosti Kofola S.A., což je v tuto chvíli zastřešující holdingová společnost. Na pražskou burzu je uvedena Kofola ČeskoSlovensko a.s., která se má vlivem změny struktury stát hlavním akcionářem skupiny Kofola. Zkrácený název emise na pražské burze je KOFOL, ISIN CZ0009000121. 

Bude Kofola tahákem pražské burzy?

Zatím se však nejedná o veřejnou nabídku akcií. Do té doby, než Kofola vydá rozhodnutí o tom, jak bude nabídka akcií pro investory na pražské burze vypadat, bude fáze vyčkávání bez aktivnějšího obchodování. Zatím totiž nebude moc co obchodovat, pokud někdo ze stávajících akcionářů nebude chtít část svých akcií přes burzu prodat. Dá se očekávat, že všichni vyčkají až na veřejnou nabídku akcií. 

3/ Veřejná nabídka akcií na přelomu roku

Z pohledu veřejné nabídky akcií (pravděpodobnější než emise nových akcií je prodej stávajících akcií některého z akcionářů, nebo kombinace nových a stávajících akcií), u té stále platí dříve zveřejněný termín – emise těchto akcií by měla nastat buď 4. čtvrtletí tohoto roku nebo 1. čtvrtletí příštího roku. V tuto chvíli ještě není jasné, jestli a jak bude tato nabídka probíhat a za jakou cenu. V dnešní zprávě společnost uvádí, že všechny další informace ohledně této transakce budou uvedeny v souladu s právními předpisy i tržní praxí. Snad se již brzy dozvíme více!

Kofola se chystá na pražskou burzu. Ještě letos?

Newsletter