Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Kofola má problém. Řeší, jak zvýšit cenu svých akcií

Nápojářská skupina Kofola řeší, jak zvýšit cenu svých akcií. Od vstupu firmy na pražskou burzu loni v prosinci spadla už více než o pětinu, a to z 510 korun za akcii na 399,90 Kč. „Aktuální kurz akcií nás netěší. Diskutujeme s akcionáři o tom, jak tento problém vyřešit,“ řekl dnešním Hospodářským novinám (HN) finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš.

Podle Buryše buď stávající velcí akcionáři, rodina Jannise Samarase a fond Enterprise Investors, nabídnou další část svých podílů na burzu, nebo se firmě podaří některá z rozpracovaných akvizic. Firma aktuálně řeší také to, jak dál v Polsku. Výrazně chce investovat do rozšiřování svých bister Ugo.

Kofola se nedávno se firma soustředila ve své expanzi na adriatický region. Před měsícem od Podravky koupila chorvatskou společnost Studenac a její výrobní závod v Lipiku. „Do konce roku už s dalšími akvizicemi ale spíše nepočítáme. Myslel jsem si, že se nám letos podaří dvě, ale pravděpodobně zůstane u té jedné,“ řekl HN Buryš.

Kofola kupuje od Podravky chorvatského výrobce minerálky Studenac

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů. Má šest výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku a ve Slovinsku a zaměstnává 2000 lidí, z toho 700 v Česku. K výrobkům firmy patří vedle Kofoly ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. V licenci Kofola vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina.

Většinovým vlastníkem je společnost KSM Investment patřící rodině Samarasů, kterou navenek zastupuje především předseda představenstva Jannis Samaras.

Newsletter