Koks a ropné produkty dál pomáhají růstu cen výrobců

AKTUALIZOVÁNO – Ceny průmyslových výrobců se v dubnu zvýšily o 3,2 procenta po březnovém růstu o tři procenta. Významně vzrostly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců vzrostly o 0,3 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.

Ceny chemických látek a výrobků byly v dubnu meziročně vyšší o 8,2 %, obecných kovů a kovodělných výrobků o 7,9 % a těžby a dobývání o 6,4 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 2,6 %, z toho ceny mléčných výrobků o 6,4 % a zpracovaného masa a výrobků z masa o 5,2 %. Snížily se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,4 % a dopravních prostředků o 1,1 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny energií o 5,0 %.

V meziměsíčním srovnání se zvýšily ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,3 % a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 0,8 %, z toho zpracovaného masa a výrobků z masa o 1,7 %. Vyšší byly také ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Snížily se ceny chemických látek a výrobků o 1,6 % a dopravních prostředků o 0,4 %.

Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká uvedla, že v květnu cena ropy kolísala v reakci na zprávy o možném prodloužení dohody o těžebních limitech. Ovšem americké zásoby ropy zůstávají vysoké. Klíčové proto bude květnové zasedání zemí seskupení OPEC, které se koná 25. května – pokud těžební limity zůstanou, anebo se státy například zavážou k ještě většímu snížení těžby, cena ropa by mohla opět začít růst.  „Neprodloužení dohody by bylo pro trh zklamáním. My ovšem čekáme, že dohoda o těžebních limitech bude na několik měsíců prodloužena, což by mělo podpořit cenu ropy a následně vést k růstu cen průmyslových výrobců v ČR. S ohledem na tento předpoklad odhadujeme, že průmyslové ceny letos zrychlí meziroční tempo růstu přes 2,5 %,“ dodala Milučká.

Viktor Zeisel z Komerční banky doplnil, že ceny výrobců se v dubnu zvyšovaly ve všech hlavních kategoriích. Nejsilněji rostly ceny v zemědělství. „Výrazné zvýšení jsme zaznamenali také u cen tržních služeb. Rostoucí ceny komodit ovlivnily zvýšení cen v průmyslu. Nahoru se draly zejména ceny kovů, ale přidávaly se i ceny v potravinářském průmyslu. Celkově dnešní údaje ze statistického úřadu svědčí rostoucích inflačních tlacích v ekonomice a potvrzují náš výhled, že ke zvýšení sazeb přikročí ČNB již v letošním roce,“ míní Zeisel.

Newsletter