Koláče i bez práce. Nezaměstnaní Finové mají na 2 roky vystaráno

Finsko experimentuje. Od ledna 2017 až do roku 2019 bude vyplácet vybraným nezaměstnaným 560 euro měsíčně bez jakýchkoliv otázek či administrativy. Cíl? Boj s chudobou a zvýšení zaměstnanosti.

Tento garantovaný příjem se bude týkat dvou tisíc náhodně vybraných Finů, a to bez potřeby splnění jakýchkoliv podmínek. Nezaměstnaní nemusí dokládat vůbec nic, tedy ani to, zda si v tu chvíli aktivně hledají práci či jaký byl jejich příjem v předchozím zaměstnání. Do toho navíc vstupuje i fakt, že jakmile bude člověk vybrán, nemá možnost oněch 560 euro (něco málo přes 15 tisíc korun) odmítnout.

Tento experiment nebyl dosud jinde ve světě praktikován. Jeho cílem je zjistit, zda tzv. všeobecný základní příjem bude lidi motivovat k hledání zaměstnání, a to mnohem efektivněji než je tomu v případě stávajícího systému dávek.

Myšlenka garantovaného příjmu není ve světě žádnou novinkou. V polovině minulého roku se ve Švýcarsku konalo referendum o základním měsíčnímu příjmu o velikosti 2500 franků. Výsledek však byl více než jasný. Návrh „peněz zdarma“ byl naprostou většinou smeten ze stolu.

Jedním ze zastánců tzv. základního nepodmíněného příjmů, který by měl lidem pokrýt jejich každodenní potřeby, je i šéf společnosti Tesla Elon Musk. Ten však tuto koncepci dává do spojitosti s nástupem automatizace. Garantované peníze by tak měly lidem vykompenzovat ušlý příjem, který vznikl s tím, jak jejich pracovní činnost byla nahrazena stroji.

Musk: Peníze pro všechny. Automatizace a garantovaný příjem

Newsletter