Kolik vydělávají borci světového tenisu?

V pondělí odstartoval poslední grandslamový turnaj sezony US Open, ve kterém si největší jména současného tenisu mohou přijít na pořádný balík. Sama událost má, co se týče ekonomického dopadu na newyorský region, předběhnout i tolik populární Super Bowl, vzhledem k očekávání finančního přínosu až 700 milionů dolarů.

Mezi sportovci, kteří se objevují na kurtech, je tento turnaj považován za velmi lukrativní příležitost právě kvůli tzv. prize money. V tomto směru předčí i turnaje jako Australian Open, French Open anebo Wimbledon. Muži i ženy budou hrát každý až o 3,3 miliony dolarů, což je částka bez započtení dalších příjmů.

Andy Murray razí cestu crowdfundingu

A kdo z nich je schopen ze svého působení na hřišti „vytřískat“ co nejvíce? A kolik přesně je hodnota jejich současného jmění? Podívejte se na žebříček deseti nejbohatších tenistů, sestavený Wealth-X Professional.

Roger Federer, 330 milionů dolarů

34letý Švýcar není na kurtech žádným nováčkem. Svou kariéru začal ve 12 letech a jeho hvězda začala stoupat především poté, co v roce 2011 během Wimbledonu sesadil z pomyslného tenisového trůnu šampiona Peta Samprase. Podstatnou část svého jmění má díky sponzoringu a dalším zdrojům vedlejších příjmů od firem jako například Nike, Gilette a nebo Mercedez-Benz.

Maria Sharapova, 160 milionů dolarů

Rodilá Ruska je notoricky známá pro konkurenční hru a výkřiky, které při ní vypouští a které údajně dosahují až 109 decibelů. Do historie se zapsala jakožto první žena nesoucí ruskou vlajku při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v roce 2012. Maria má smlouvu hned s několika lukrativními značkami, mezi které patří Canon, Gatorade, Motorola, Colgate-Palmolive nebo Honda. Dosahuje úspěchů i ve světě modelingu, skrze spolupráci s modelingovou agenturou IMG Worldwide. V roce 2012 se stala spoluzakladatelkou firmy Sugarpova, která nabízí sladkosti s tenisovou tématikou.

Serena Williams, 130 milionů dolarů

Letošní ročník US Open by mohl být pro Williamsovou historickým mezníkem. Je totiž na nejlepší cestě stát se další hráčkou, po Steffi Grafové, která vyhraje všechny hlavní turnaje v jednom kalendářním roce. A tak přesto, že je stále ve svých nejlepších letech, je řazena mezi tenisové velikány, jakými jsou Chris Evert-Lloyd, Margaret Court anebo Martina Navrátilová. Serena začala s tenisem již ve 4 letech, když se její rodiče rozhodli pro domácí výuku, aby se mohla ona a její sestra Venus soustředit primárně na hru. Její talent a houževnatost jí zajistily již 21 grandslamových titulů a sponzory jako je Nike, Gatorade a Wilson.

Novak Djokovic, 110 milionů dolarů

Srbský tenista, který začal svou profesionální dráhu v roce 2003, je nyní hodnocen jako nejlepší hráč mužské dvouhry. Patří také mezi pár hráčů, kteří za svou kariéru vyhráli více grandslamových titulů. Djokovič však není pouze velmi úspěšným tenistou, je také publikovaným spisovatelem a angažuje se i v rodinném byznysu. Mezi jeho partnery patří značky jako Adidas, FitLine anebo Peugeot.

Rafael Nadal, 80 milionů dolarů

Španělský tenista Nadal je známý pod přezdívkou antukový král. Od té doby, co v 15 letech začal hrát profesionálně tenis, dosáhl již nespočetného množství úspěchů. Přestože mu není ještě ani třicet let, dokázal získat celkem 14 grandslamových titulů. V roce 2013 se bohužel potýkal s častými zraněními a zánětem slepého střeva, což mělo za následek pokles v žebříčku a snížení výdělků. Mezi jeho obchodní partnery patří značky jako Tommy Hilfiger a Telefonica.

Venus Williamsová, 70 milionů dolarů

Čtyřnásobná olympijská vítězka byla vedena k tenisu již od útlého věku, spolu s mladší sestrou Serenou. Hráčka na 23. místě v žebříčku má za sebou řadů vítězství, která jí přinesla pětiletou smlouvu s firmou Reebok v hodnotě 40 milionů dolarů. Diagnóza Sjögrenového syndromu jí nicméně přinutila zpomalit tempo. Stále se však angažuje i v mimo-tenisových aktivitách, konkrétně ve společnostech V-Starr Interiors (design interiérů) a EleVen by Venus (sportovní oblečení).

Andy Murray, 70 milionů dolarů

Svůj první grandslamový titul vyhrál na US Open 2012 poté, co ve finále porazil Novaka Djokoviče v pěti setech. Stal se tak prvním britským tenistou od roku 1977, respektive prvním britským mužem od roku 1936, který vyhrál dvouhru na turnaji patřícím do tenisového Grand Slamu. V roce 2013 obdržel Murray za své zásluhy v tenisu ve Spojeném království Řád britského impéria a zdobí čtyři britské známky, které připomínají jeho vítězství ve Wimbledonu. Mezi jeho obchodní „dealy“ patří mimo jiné smlouva v hodnotě 23 milionů dolarů se značkou Under Armour.

Viktoria Azarenková, 30 milionů dolarů

Tenistka původem z Běloruska a dvojnásobná grandslamová hráčka se začala věnovat tenisu v sedmi letech a profesionálkou se stala v roce 2003. Bývalá světová jednička je v současné době na 24. místě a mezi její úspěchy patří mimo jiné výhry na Australian Open v letech 2012 a 2013. Za svou dosavadní kariéru si díky tenisu přišla na téměř 25 milionů dolarů a má v současné době smlouvu se značkami Nike, American Express a Citizen Watch.

Caroline Wozniacki, 30 milionů dolarů

25leté dánské profesionální tenistce původem z Polska se zatím nepodařilo vyhrát žádný z velkých turnajů, a přesto se řadí do top světové třicítky. V roce 2010 se dokonce po 67 týdnů držela na prvním místě světového žebříčku a zařadila se tak mezi pět světových jedniček, které usedly na „tenisový trůn“ bez grandslamového titulu. Mezi její další úspěchy patří pózovaní pro časopis Sports Illustrated a smlouvy se značkami Godiva, Rolex anebo Adidas.

Ana Ivanovic, 25 milionů dolarů

Přestože letošní US Open předčasně opustila, má na svém kontě tato 27letá Srbka hned několik úspěchů. Světová šestka vyhrála již 15 titulů ve dvouhře, mezi které patří i jedna výhra v grandslamovém turnaji. Za svou kariéru již dokázala porazit velmi silné hráčky, jako jsou sestry Williamsovy, Šarapovová anebo Victoria Azarenka. Přišla si tak již na něco přes 14 milionů dolarů a má lukrativní smlouvu se společností Adidas, která si ji pojistila po zbytek její kariéry i mimo ni.  

Newsletter