Kombinace, která by nás mohla dovést k nižším sazbám

Klíčové body

  • Americký index ekonomických překvapení se dostal do záporu.
  • Americké domácnosti dle Fedu spotřebovaly veškeré pandemické nadúspory.
  • Prostředí nahrává nižším výnosům, více napoví výsledky aukcí amerických dluhopisů.
December 2019 FOMC Press Conference: _D4A8199 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Tento týden je ve Spojených státech naplánovaná emise dluhopisů v objemu 125 miliard dolarů složená z tříleté, desetileté a třicetileté splatnosti. Emise proběhne v prostředí, které o něco více nahrává nižším výnosům. Podepsalo se na něm květnové zasedání Fedu i nad očekávání horší data z trhu práce. Sledovat budeme především poptávku po dlouhých splatnostech. 

Index ekonomických překvapení od Citi se poprvé za poslední rok dostal do záporu. Znamená to, že příchozí americká data překvapují oproti konsensu horšími výsledky. Letos pozitivně překvapovala především tvrdá data, měkká naopak negativně.

Zdroj: MacroMicro

Samotný pokles indexu neznamená, že se americká ekonomika nutně řítí do recese. Data o HDP za první kvartál po očištění o volatilní složky, jako je čistý export a zásoby, vykázala více než 3% růst, stejně tak trh práce zůstává robustní, byť s náznaky postupného uvolňování.

Zdroj: BEA, Ernie Tedeschi na X

A to by mohlo v nadcházejících měsících pokračovat. Jednak pracujeme s prostředím, kde se debatuje o vlivu nově příchozích na trh práce z titulu migrace. Vedle toho vidíme horší spotřebitelskou náladu, která se projevuje v úpravě chování. Vše se odehrává na pozadí, jak ukazují poslední data sanfranciského Fedu, vyčerpaných pandemických nadúspor.

Zdroj: Fed

Kombinaci výše zmíněného, tedy o něco slabší spotřeby a volnějšího trhu práce, můžeme považovat za dobrý základ ke snížení sazeb. Trh aktuálně očekává, že by Fed mohl letos snížit sazby o zhruba půl procentního bodu s bezmála 50 % první úpravy na zářijovém zasedání.

Zdroj: CME

Dolar se po oslabení z minulého týdne ochoduje do strany poblíž 1,0750 za euro. Koruna se po zpevnění pod ČNB vrátila zpět nad 25,00 za euro. Relatvině klidné ochodování by měl doručit výrazně chudší ekonomický kalendář ve srovnání s minulým týdnem.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0763 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,22 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0735 do 1,0790 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,00 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,23 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,93 až 25,14 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,15 do 23,3 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView,  BEA, MacroMicro, Beth Stanton, Ernie Tedeschi

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter