Komodity ovládl pád, který překonává krach Lehman Brothers

Ropa, drahé kovy, plodiny nebo cukr. Komodity zasáhl výprodej prudší, než jakého jsme byli svědky po pádu Lehman Brothers v roce 2008 i vyhrocení dluhové krize v eurozóně v roce 2012. Komoditní index Bloombergu se dostal na své dno od června roku 2002! Důvody? Írán, Čína, především ale změna přístupu investorů k americkému dolaru a ekonomice.

Americká lehká ropa WTI se zanořila pod 50 dolarů za barel. Zlato zejména po pondělním propadu v asijském obchodování, kdy 15 minut obchodování znamenalo nejprudší pokles za dva roky, dostalo na pětileté dno a v úvodu týdne pokračuje v poklesu u hranice 1100 dolarů za unci. Komoditní sektor celkově obchoduje na svém 13letém dně. Americký dolar zpevňuje vůči euru na tříměsíční maxima, japonský jen k němu naopak klesl na měsíční dno.

Výhled pro drahé kovy zamíchává vyhlídka na růst sazeb ve Spojených státech, první od roku 2006, s tím, jak z americké ekonomiky přicházejí další a další pozitivní čísla. Americký dolar tak zpevňuje k euru a sráží zejména zlato jako sázku na zajištění proti naopak slábnoucímu dolaru a slábnoucí ekonomice. V pondělí zlato odepsalo přes 4 procenta hodnoty k úrovni 1100 dolarů za unci, v úterý pokračuje na dosah těchto hodnot. O nejméně procento klesají také platina nebo palladium, slaběji futures kontrakty na stříbro.

Zlato je nejlevnější od dubna 2010. Proč?

Pouze v pondělí z ETF fondů, investujících do zlata, stříbra, platiny a palladia, zmizely více než dvě miliardy dolarů investic. Za předchozí týden a celkově komoditní investice to přitom bylo pouze 530 milionů dolarů.  Stratég Citigroup Aakash Doshi pro Bloomberg odhadl, že z komodit zmizelo v týdnu do 14. července 2,3 miliardy dolarů, od konce června pak 2,8 miliardy dolarů. Hedgeové fondy jsou pohledem dlouhých a krátkých pozic vůči komoditám naladěny nejméně optimisticky od roku 2006, kdy se tato data začala sledovat. Čisté dlouhé pozice dosahují pouze 39 procent, ukázala data americké komoditní burzy CTFC.

Zlato: Úřaduje dolar, Čína i Řecko

Po celkem osmi dnech propadu věští stratégové zlatu další pokles hodnoty. Ten nejpřesnější z nich v anketě Bloomberg, Barnabas Gan z Oversea-Chinese Banking Group, zlatu předpovídá úroveň 1050 dolarů za unci na konci roku 2015. To je sestup o dalších řádově 5 procent z dnešních hodnot. Do dění na zlatu dle něj promlouvá Čína, která od roku 2009 navýšila dle vykázané statistiky své zlaté rezervy o něco více než polovinu. Analytici a ekonomové doposud pracovali s odhady kolem ztrojnásobení čínské držby zlata a tento „nezájem“ pro ně byl šokem. Jasným faktorem je očekávaný růst sazeb v USA a proti investicím do zlata jako bezpečného přístavu hovoří pravděpodobnost setrvání Řecka v eurozóně po dohodě na dalším záchranném balíku pomoci zahraničních věřitelů.

Šéfka Fedu popohnala dolar pod 1,1000 k euru. Čím?

Také další analytici snižují své odhady pro zlato na konci roku 2015. ABN Amro banka nebo Societe Generale srazily svůj výhled na 1.000 dolarů za unci. Vývoj sráží také akcie těžařů zlata. AngloGold obchoduje na svém historickém minimu, kanadská BarrickGold na dně od roku 1990.

Ropa: Stratég věští 100 dolarů do roku 2020

Zajímavý výhled pro trh s ropou nabídl stratég, který nejpřesněji předpověděl propad cen ropy v roce 2014. Gary Ross, zakladatel PIRA Energy Group. Do roku 2020 dle něj ceny ropy stoupnou zpět ke 100 dolarům za barel. „Současné ceny nejsou udržitelné. Trh s ropou není tak přezásoben, jak se mnozí snaží tvrdit a například Saúdská Arábie těží veškerou ropu, kterou může, aniž by rozvíjela novou těžbu. Je těžké si představit jiný scénář, než že někdy během příštích pěti let uvidíme ropu u 100 dolarů,“ předpovídá Ross.

Írán a ropné překvapení aneb historie nás učí

Názor jde například proti slovům saúdského ministra pro ropu Ali Al Naimího, který v prosinci řekl, že svět ropu u 100 dolarů za barel už nikdy neuvidí. Podle Rosse ale není v současných výhledech pro ropu dostatečně bráno v potaz omezování investic ani pravděpodobné další budoucí problémy v dodávkách ropy z kartelu OPEC kvůli napětí ve vícero zemích.

Podle Rosse je Saúdská Arábie jako lídr trhu s ropou schopna posílit těžbu rozvojem nových těžebních míst o milion barelů ropy denně nad současnou kapacitu 10,6 milionu barelů ropy denně do 90 dní. Růst světové poptávky po ropě PIRA odhaduje na 1,7 milionu barelů ropy letos i v roce 2016. Klesat má dle výhledu PIRA příští rok poprvé od roku 2008 produkce ropy ze zemí mimo OPEC – Austrálie, oblasti Severního moře, nebo Argentiny. U Íránu, který se zbavuje sankcí za svůj jaderný program, nečeká PIRA větší vliv než 500 tisíc barelů ropy denně ve výhledu nejbližšího půlroku. Mírně růst má produkce Severní Ameriky.

Dohoda o íránském jaderném programu na stole. Ropa klesá

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter